Hoşgeldiniz!
Hey Leydi!

Hey Leydi!

Bilişsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar Yaratıcılık İle İlgili Makaleler

Merhaba leydiler... Bu yazıda Bilişsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar Yaratıcılık İle İlgili Makaleler Çocuklarda Duygusal Zeka hakkında güzel bilgiler paylaşıyorum. bilişsel gelişimi destekleyen oyuncaklar ve yaratıcılık ile ilgili makaleler hakkında leydilerin öğrenmesi gereken çok şey var. Bebek Dünyası yazılarımızın devamı gelecektir. Bizi takip etmeyi unutmayın... :)

Oyuncak Hafızası Gelişim alanı: Bilişsel gelişim Yaş grubu: 4+ Hazırlayan: Elif KAYA Amaç: nesneleri sırasıyla hatırlama. ... Amaç: Düşünme becerisini kazanma. Amaç: zihinsel gelişimi destekleme.

çocuklarda duygusal zeka zeka gelişimi hakkındaki yorumların tümü zeka kaç yaşına kadar gelişir bilişsel gelişimi destekleyen etkinlikler yaratıcı zeka makaleleri vs..

Bilişsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar Yaratıcılık İle İlgili Makaleler Çocuklarda Duygusal Zeka

Çocuklarda Duygusal Zeka Gelişimi İçin Yaratıcılık

Yaşamanın ilk altı yılında beyin gelişimi oldukça hızlı gerçekleşir, bu dönemde beyinde olan değişimler hayatımızın hiçbir evresinde bu kadar hızlı ve etkli şekilde oluşmaz. Bu nedenle çocuklar için hayatlarının ilk altı yılında edindikleri deneyimler, kurdukları ilişkiler ve öğrendikleri bir çok şey hayatlarının diğer dönemlerinde de onların gelişimlerini etkiler. Duygusal zeka da çocukların bu ilşkilerden ve deneyimlerden nasıl etkilendikleriyle doğru orantılı olarak gelişir ve şekillenir.

“Duygusal zeka” adlı kitabında Daniel Goleman “Duygusal zekayı kişinin kendi duygularını anlaması, başkalarının duygularına empati beslemesi, ve duygularını yaşamı zenginleştirecek biçimde düzenleyebilmesi yetisi” olarak tanımlıyor ve yaratıcılığın bu yetinin gelişmesinde oldukça büyük bir rol oynadığını vurguluyor. Goleman gibi yine bu konuda uzmanlaşmış birçok kişi de duygusal zekanın yaratıcılıkla beslendiğinin altını çiziyor ve özellikle küçük yaşlarda çocuklara sağlanan yaratıcılığı destekleyici aktivitelerin öneminden bahsediyorlar.

Ailelerin de bu konuda sorumluluk payları yüksek, çocuklarının duygusal gelişimlerini destekleyecek aktiviteler ve ortamlar sağlamak ailelere düşen öenmli bir görev. Uzmanların bu konuda en çok rahatsızlık duydukları nokta ailelerin genellikle duygusal zekanın gelişimine yeterince önem vermememleri sonucunda çocuklarında oluşan duygusal-sosyal sorunlar. Bu tip olumsuz durumları engellemek için işte size birkaç öneri…

Neler Yapabilirsiniz?

• Günü tersten kurgulayın, çocuğunuzla zamanı geriye sarma oyunu oynayın. Örneğin akşam yemeği ile güne başlayıp sabah kahvaltısı ile günü noktalayın. Bu aktivite ile çocuk aslında hergün yaptığı ama farkında bile olmadığı aktiviteleri farketmeye ve onların önemini anlamaya başlayacaktır.

• Bir problem anında çocuğunuz için çözümler bulmaktansa onun çözüm bulmasına yardım etmeniz duygusal zeka gelişimini desteklemniz açısından çocuğunuza daha çok yardımcı olacaktır.

• Farklı malzemelerden yararlanarak çocuğunuzun çeşitli yaratıcı faaliyetler yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin kil, hamur, seramik, boncuk bu tip çalışmalarda kullanmak için ideal malzemelerdir.

• Farklı baharatların ya da tatların karışımlarını yaparak çocuğunuzun farklı deneyimlerde bulunmasına yardımcı olabilirsiniz.

• Çocuğunuza sık sık açık uçlu sorular sormayı deneyin. Örneğin, “çikolata yemeği seviyor musun?” yerine “çikolata yemeği neden seviyorsun?” gibi sorular sorun. Çünkü bu soruların cevabı için çocuğun sadece evet ya da hayır demesi yetmiyor, düşünerek kendi mantığınca bir cevap vermesi gerekiyor.

İDİL SEDA AK

Bilişsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar Yaratıcılık İle İlgili Makaleler Hakkında Bilgiler

Bilişsel bilim: Bilişsel bilim, zihin ve zekânın işleyişini ele alan, zeki sistemlerin dinamiklerini ve yapılarını araştıran disiplinlerarası bir bilim dalıdır.
Bilişsel psikoloji: Bilişsel psikoloji, düşünme, hissetme, öğrenme, anımsama, karar verme, dil, problem çözme ve yargılama gibi zihinsel süreçlerin en geniş anlamda incelenmesidir.
Bilişsel alan: Bilişsel alan veya Bloom Taksonomisi, bir çocuğun düşünce seviyesini ortaya koyan davranışı içerir. 6 düzeyi vardır;
Bilişsel şema: Bilişsel şema ya da kısaca şema, aynı türden bilgilerin uzun süreli bellekte oluşturduğu küme, bilgi örüntüsü anlamına gelir.
Bilişsellik: Bilişsellik aralarında dikkat, bellek, dili kullanma ve anlama, öğrenme, muhakeme, problem çözme ve karar verme gibi bir grup zihinsel süreç için kullanılan bilimsel terimdir.
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
Duygusal zekâ: Duygusal zeka veya yaygın İngilizce ifade edilişiyle EQ (Emotional Quotient), bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır.
Duygusal küntlük: Duygusal küntlük, bireylerin duygusal uyaranlara verdiği yanıtın yetersizliğini tarif etmek için kullanılan tıp terimi.
Duygusal Özgürlük Tekniği: Duygusal Özgürlük Tekniği (EFT), psikolojik problemlerin üstesinden gelmek için kullanılan bir alternatif psikoterapi yöntemidir.
NLP (Algısal Davranış Kontrolü): Duyu-Dil Programlama (DDP, ya da neuro-linguistique programlama (NLP)), kişilerin amaçlarına ulaşmaları için "nörolojik programlarını" keşfetmelerini ve en iyi şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefleyen, tartışmalı bir psikolojik terapi anlayışıdır.

Bilişsel Gelişimi Destekleyen Oyuncaklar Yaratıcılık İle İlgili Makaleler Etiketleri

bilişsel gelişimi destekleyen oyuncaklar, yaratıcılık ile ilgili makaleler, çocuklarda duygusal zeka, zeka gelişimi hakkındaki yorumların tümü, zeka kaç yaşına kadar gelişir, bilişsel gelişimi destekleyen etkinlikler, yaratıcı zeka makaleleri, yaratıcılık pdf, yaratıcılıkla ilgili makaleler, yaratıcılık ve zeka

Henüz yorum yok.

Yorum Ekleyin


dört × = 20