Hoşgeldiniz!
Hey Leydi!

Hey Leydi!

Evlenmeden Önce Edinilen Malların Paylaşımı Miras Hukuku Mal Paylaşımı

Merhaba leydiler... Bu yazıda Evlenmeden Önce Edinilen Malların Paylaşımı Miras Hukuku Mal Paylaşımı Eşler Arasında Mal Paylaşımı hakkında güzel bilgiler paylaşıyorum. evlenmeden önce edinilen malların paylaşımı ve miras hukuku mal paylaşımı hakkında leydilerin öğrenmesi gereken çok şey var. Bebek Dünyası yazılarımızın devamı gelecektir. Bizi takip etmeyi unutmayın... :)

...krediler yönünden bir hesaplama yapılır.( boşanma davasının kredi borcu devam ederken açılması halinde. ancak ölüm halinde evlenmeden önce edinilen mal paylaşımı ile evlenmeden sonra edinilen mal paylaşımı oranları farklıdır.

eşler arasında mal paylaşımı eşler arası mal paylaşımı boşanmada mal paylaşımı nasıl olur karı koca mal paylaşımı rüyada miras paylaşmak vs..

Evlenmeden Önce Edinilen Malların Paylaşımı Miras Hukuku Mal Paylaşımı Eşler Arasında Mal Paylaşımı

Eşler Arasında Mal Paylaşımı

Sevgili Anneler,

Bir avukat olarak en çok karşılaştığım meselelerden biri; evlenmenin sonlanmasının ardından malların paylaşımına ilişkin sorunlar olmaktadır.

Bu nedenle bu yazımda sizlere, eşler arasında geçerli olan mal rejimini,mal rejimi sözleşmelerini ve bunlarla bağlantılı konuları anlatmaya gayret edeceğim.Yeni Medeni Yasanın yürürlüğe girdiği dönemde hukuk camiasında bu yeni popülerlik kazanan, namı değer ‘Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi’ üzerinde çok konuşulmuştu.Çok tartışıldı ve eleştirildi. Ben konu ile ilgili hukuki görüşlerimi kendime saklayarak sadece şimdi yürürlükte olan yasa ve uygulama çerçevesinde hayatınızı kolaylaştırmak adına size özet ancak faydalı olacağını umduğum bilgiler vereceğim.

Medeni Yasamızın 202.maddesine göre; eşler arasında farklı bir mal rejimine geçişi düzenleyen bir sözleşme yok ise;geçerli olan mal rejimi ‘Edinilmiş Mallara Katılma’ rejimidir.Eşler,mal rejimi sözleşmesiyle Kanunda belirtilen diğer mal rejimlerinden birini kabul edebilirler.Medeni yasamızda düzenlenmiş ve eşlerin sözleşme ile edinilmiş mallara katılma rejimine alternatif olarak kabul edebilecekleri mal rejimleri;mal ayrılığı,paylaşmalı mal ayrılığı,mal ortaklığı (genel mal ortaklığı,sınırlı mal ortaklığı) olarak sıralanabilir.

Mal rejimi sözleşmesi, evlenmeden önce veya sonra eşler tarafından, malların yönetimi, paylaşılması, edinilmesi ile ilgili kurallar içeren sözleşme türüdür. Eşler;tercih ettikleri mal rejimini Medeni Yasamızda belirtilen sınırlar içinde seçebilir,kaldırabilir,değiştirebilirler.

Mal rejimi sözleşmeleri, ayırt etme gücüne sahip eşler tarafından yapılabilir.Mal rejimi sözleşmesinin geçerliliği için gerekli olan usuli koşul,işbu sözleşmenin noterde düzenlenme şeklinde ya da imzaların noterde onaylanması biçimde yapılması gerekliliğidir.Medeni Yasamız mal rejimi sözleşmelerinin akdedilebilmesi için,tarafların katılımdan ayrı,noteri de işleme dahil etmeyi bir sıhhat koşulu olarak düzenlemiştir.
Eşler;evlilik içerisinde noterde re’sen düzenleme,ya da sözleşme imzalarının noterde onaylanması ile mal rejimi sözleşmesi yapabilecekleri gibi,evlenme başvurusunda bulundukları sırada,seçtikleri mal rejimini de yazılı olarak evlendirme memurluğuna bildirebilirler.

Mal rejimi sözleşmesi,eşlerin her ikisi tarafından,eşler 18 yaşından küçük veya kısıtlı iseler ,yasal temsilcileri ,veli/vasi ya da yasal danışmanları tarafından imza edilmelidir.
Hatırlayacağınız gibi;Medeni Yasa’nın kabul edildiği yıllarda en çok gündeme gelen tartışma ,yaygın tabiri ile eski evlilerin hangi mal rejimine tabi olacağı sorunu idi.Bu konu 4722 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un 10.maddesi ile açıklığa kavuşturuldu; Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002 tarihinden önce evlenmiş olan eşler,bu tarihe kadar hangi mal rejimine tabi iseler,o rejim devam edecektir.Ancak bu durum 1 Ocak 2003 tarihine kadar söz konusudur.

Eşler Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002 tarihinden başlayarak 1 yıl içinde,başka bir mal rejimini seçmedikleri takdirde,Kanunun yürürlük tarihinden itibaren yasal mal rejimini yani edinilmiş mallara katılma rejimini seçmiş sayılacaktır.
Edinilmiş mallara katılma rejimi; ailede edinilmiş mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsayan bir mal rejimidir. Bu mal rejimi eski Medeni Yasada yer almamıştı.

Edinilmiş malın Medeni Yasaca yapılan tanımı; Aile birliğinde her eşin bu mal rejimi devam ettiği sürece karşılığını vererek elde ettiği mallardır. Bunlar; Çalışmanın karşılığı olan edinimler(kazanımlar) Sosyal güvenlik ve yardım kurumlarınca, yardım sandıklarınca yapılan ödemeler, Çalışma gücü kaybı sonucu ödenen tazminatlar, Eşin kişisel mallarının gelirleri Edinilmiş malların yerine geçen değer ve kıymetlerdir.

Yeni Medeni Yasaya göre kişisel mallar ise; Mal rejiminin kabulünde, eşlerden birine ait mallar ile sonradan miras bırakandan mirasçı olarak kendisine kalan malvarlığı, Eşlerden yalnız birinin kişisel kullanımına yarayan eşyalar Manevi tazminat alacakları, Kişisel mallar yerine geçen değerlerdir.

Gerek edinilmiş mallara katılma rejimi, gerekse de yasa da düzenlenmiş olan diğer mal rejimleri hakkında açıklamalara konunun kapsamı nedeniyle bir daha ki yazımda devam edeceğim.

Tüm annelere faydalı olması dileklerimle Av. Burcu MUTLUGİL burcumutlugil@istanbulbarosu.org.tr

Evlenmeden Önce Edinilen Malların Paylaşımı Miras Hukuku Mal Paylaşımı Hakkında Bilgiler

Once: Once, Finlandiyalı senfonik power metal müzik beşlisi Nightwish'in beşinci stüdyo albümüdür. 2004 yılında yayınlanmıştır.
Once More, With Feeling: Buffy The Vampire Slayer adlı dizinin, en çok beğenilen bölümlerinden biridir, "müzikal bölüm" diye de telaffuz edildiği olur.
CD Once Caldas: Corporación Deportiva Once Caldas, sıklıkla bilinen adıyla Once Caldas, Kolombiya'nın Manizales şehri merkezli futbol kulübü.
Önceki Chao (16 Krallık): Önceki Chao, Birinci Chao, Han Zhao (Çince: 漢趙 pinyin: Hànzhào veya 前趙 pinyin: Qiánzhào, MS 304 - 329), Çin tarihinde 'Beş Hu Onaltı Krallık (Çince: 五胡十六國 wǔ hú shí liù guó) döneminde Güney Hiung-nu'nun 19. tanhu'su olan Teçişi Tanhu (Çince: 持至屍逐就單于 chí zhì shī zhú jiù)'nun sülalesinden Yufuluo (欒提於夫羅 luándī yūfūluo)'nın torunlarından Jin Hanedanı'nca "Hiung-nu Beş boyu Büyük müfettişi" (五部大都督 wǔbù dàdōudū) görevine atanmış Liu Yuan (Çince: 劉淵 liú yuān) tarafından kurulmuş bir hanedan.
Bir Zamanlar Meksika'da: El Mariachi ((gitarım ve ben-1992)) ve Desperado ((1995)) muthiş finalle son buluyor...El Mariachi yine kötülere karşı savaş vermek için o çok ünlü gitar çantasını alır...
Veraset: Veraset, Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir.
Mirasyediler: Mirasyediler, 1974 tarihli Zeki Alasya-Metin Akpınar filmi. Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın ikili olarak başrollerde oynadıkları ilk sinema filmidir.
Mirasçılar (film, 1979): Mirasçılar 1979 ABD - Batı Almanya ortak yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Bloodline dır.
Miras (Christopher Paolini romanı): Miras, Christopher Paolini tarafından yazılan Miras Döngüsü'nün dördüncü kitabı.
Miras Döngüsü: Miras Döngüsü, Christopher Paolini'nin yazmış olduğu fantastik roman serisidir. 30 Ocak 2007'de, Paolini'nin yaptığı duyuruda, dördüncü bir kitabın geleceği duyurulana kadar Miras Üçlemesi olarak adlandırılıyordu.
Hukukun üstünlüğü: Hukukun üstünlüğü, devletin içindeki tüm mekanizmaların, önceden tespit edilmiş bazı kanun ve kurallar içinde işleyeceği anlamına gelir.
Hukukun Üstünlüğü Derneği: Hukukun Üstünlüğü Derneği örnek bir hukuk toplumuna ulaşmak için yapılan çalışmalara katkıda bulunmak üzere 29 Kasım 2002 tarihinde İstanbul'da kurulmuştur.
Hukuk-u Beşer: Hukuk-u Beşer, gazeteci Hasan Tahsin ile Avni Muhyiddin tarafından 11 Kasım 1918 yılında İzmir'de çıkarılan siyasî gazete.

Evlenmeden Önce Edinilen Malların Paylaşımı Miras Hukuku Mal Paylaşımı Etiketleri

evlenmeden önce edinilen malların paylaşımı, miras hukuku mal paylaşımı, eşler arasında mal paylaşımı, eşler arası mal paylaşımı, boşanmada mal paylaşımı nasıl olur, karı koca mal paylaşımı, rüyada miras paylaşmak, ikinci evlilikte miras, rüyada mal paylasimi, evlilikte mal edinme

Henüz yorum yok.

Yorum Ekleyin


1 × = beş