Hoşgeldiniz!
Hey Leydi!

Hey Leydi!

Hamileligin İlk Günlerinde Ne Gibi Degisiklikler Yasadiginiz Fizyolojik Değişikliğin Hamileye Faydası

Bu yazıda hamileligin ilk günlerinde ne gibi degisiklikler yasadiginiz ve fizyolojik değişikliğin hamileye faydası hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Bebek Dünyası paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız yorumlarınızı esirgemeyin. Hamileligin İlk Günlerinde Ne Gibi Degisiklikler Yasadiginiz Fizyolojik Değişikliğin Hamileye Faydası Hamileliğin 5. Ayında Görülen Değişiklikler ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

Hamileliğin ilk 3 ayı kafaların en karışık olduğu dönemdir. Özellikle de ilk kez ... Bu hormonal değişiklikler çoğu anne adayında sürekli uyuma ihtiyacı, bel ... Doğru beslenmenin sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşama üzerindeki olumlu...20 Ocak 2011

hamileliğin 5. ayında görülen değişiklikler hamileliğin 5. ayında anne adayında hangi değişiklikler olur? gebelik boyunca idrarda ne gibi değişiklikler olur hamileligin 6 ayında anne adayında oluşan degişiklikler hamileliğin ilk günlerinde yüzde ne değişiklikler olur vs..

Hamileligin İlk Günlerinde Ne Gibi Degisiklikler Yasadiginiz Fizyolojik Değişikliğin Hamileye Faydası Hamileliğin 5. Ayında Görülen Değişiklikler

Hamileliğiniz Boyunca Sizi Hangi Değişiklikler Bekliyor?

Hamilelik süresince anne vücudunda birçok değişiklik oluşuyor. Bu değişiklikler döllenme ile başlıyor ve hamilelik boyunca, devam ediyor. Tüm organ sistemleri etkileniyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Ebru Füsun Akbay gebeliğin ilk yarısında anne adayının vücudunda oluşan değişiklikleri ve bunlara bağlı oluşan belirtileri sizlerle paylaşıyor.

Hamilelik bir kişinin hayatı boyunca yaşadığı en önemli deneyimlerden biri. Güzel ama bir o kadar da zor bir süreç. Hamilelikle birlikte kadınlar vücutlarında birçok değişikliğin yaşandığını gözlemliyorlar. Gebeliğin ilk günlerden itibaren birtakım farklılıklar yaşanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Ebru Füsun Akbay “Adetin gecikmesi ile birlikte ilk göze çarpan göğüslerin aşırı şişmesi, dolgunluğu ve hassasiyetidir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında göğüslerde büyüme, meme başında koyulaşma izlenmektedir. Ciltdeki esmerleşme meme başı dışında özellikle göbekte, karın orta hatda (linea nigra) , genital bölgede, koltuk altlarında ve yüzde maske tarzında (chloasma) da görülebilmektedir.” diyerek ilk günlerde yaşanan değişiklikleri özetliyor.

Çatlaklar görülüyor

Anne adaylarının en büyük korkularından biri doğum sonrasında kaybolmayan ciltteki çatlaklar. Bunlar en sık karında oluşmakla birlikte daha nadir olarak kalça ve göğüslerde de oluşabiliyor. Çoğu kalıcı olan çatlakları Dr. Akbay, şöyle anlatıyor: “Gebelikte koyu kırmızı renkte olan çatlaklar doğum sonrası gümüş rengine dönüşürler. Genetik bir yatkınlık söz konusudur. Cildin elastikiyetini arttırarak ani gerilmelere bağlı oluşan bu çatlakları önlemek amacıyla cildi nemlendiren ürünlerin kullanımının yanı sıra ağızdan bol su alımı önerilmektedir.”

Mide sorunları artıyor

Hamileliğin özellikle ilk dört ayında bulantı ve kusmaya sık rastlanıyor. Dr. Akbay, “Bu semptomlar BHCG adı verilen gebelik hormonunun yüksekliğine bağlıdır.” Diyerek şöyle diyor: “Bulantı ve kusmayı azaltmak için sık sık azar azar yenmelidir. Yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Sabah aç karına tuzlu kraker gibi kuru gıdaların alınması, sıvıların yemeklerden bir ila iki saat önce alınması bulantıları azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kasları gevşetici etkisi nedeniyle sindirim sisteminde gaza bağlı şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık ve mide yanması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Günde en az iki litre sıvı ve lifli besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesi kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yemeklerden sonra en az bir saat yatmamak yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçışını önleyeceği için mide yanmasını azaltmaktadır. Diş etlerinde şişme ve kanama hamilelikte sıkça görülür. Böyle bir durumda genelde ağız hijyeninin sağlanması yeterlidir.”

Yorgunluk ve uyku hali

Gebelik sürecinin ilk aylarında anne adaylarında aşırı bir yorgunluk hissi ve uyku hali olması son derece normal. Bu sebeple fırsat buldukça istirahat edilmesinde fayda var.
Dr. Akbay, diğer değişiklikler konusunda şunları söylüyor: “Büyüyen rahmin idrar kesesi kapasitesini azaltmasına bağlı olarak gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında sık idrara çıkma ihtiyacı doğmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek amacıyla idrara çıkma ertelenmemeli, sık sık mesane boşaltılmalıdır. Gebelikte yükselen östrojen hormonu seviyesi vajinal akıntıda belirgin bir artışa neden olmaktadır. Bu koyu kıvamlı, açık renkte, kokusuz bir akıntıdır, kaşıntı eşlik etmez. Günlük ped kullanımı gerekebilmektedir. Gebelikte rahmin büyümesi ile birlikte rahmi yerinde tutan bağların gerilmesine bağlı karın ve kasık ağrıları olmaktadır. Bu tür ağrılar pozisyon değiştirmek ve sıcak uygulanması ile azalabilmekte, bazı durumlarda doktor kontrolü altında ağrı kesici kullanımı gerekmektedir.”

Hamileligin İlk Günlerinde Ne Gibi Degisiklikler Yasadiginiz Fizyolojik Değişikliğin Hamileye Faydası Hakkında Bilgiler

Fizyoloji: Fizyoloji (işlevbilim) Yunanca φυσις, physis, doğa, köken, origin ve λόγος, logos, nizam sözcüklerinden doğal şeylerin kuralları anlamında, Canlıların mekanik, fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonlarını ve sistemlerinin işleyişini inceleyen bilim dalıdır.
Biyokimya: Biyokimya, bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri inceleyen bilim dalıdır.
PH: pH bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimidir. Açılımı "Power of Hydrogen" (Hidrojenin Gücü)'dir.
Yenilenme: Yenilenme (Rejenerasyon), erginleşmiş bireylerin normal yaşantılarında bazı doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da verilen kayıpların tekrar yerine konması.
Fizyolojik kuraklık: Fizyolojik kuraklık, ortamda yeterli su bulunmasına karşılık bitkinin bu sudan faydalanamaması ve susuzluk çekmesi.

Hamileligin İlk Günlerinde Ne Gibi Degisiklikler Yasadiginiz Fizyolojik Değişikliğin Hamileye Faydası Etiketleri

hamileligin ilk günlerinde ne gibi degisiklikler yasadiginiz, fizyolojik değişikliğin hamileye faydası, hamileliğin 5. ayında görülen değişiklikler, hamileliğin 5. ayında anne adayında hangi değişiklikler olur?, gebelik boyunca idrarda ne gibi değişiklikler olur, hamileligin 6 ayında anne adayında oluşan degişiklikler, hamileliğin ilk günlerinde yüzde ne değişiklikler olur, hamileligin ilk gunlerinde fizyolojik degisimler, yorgunluk sürekli acıkme hissi uyku hali karında şişme ve kilo alma, gebeliğin ilk günlerinde göğüslerde kaşıntı

Henüz yorum yok.

Yorum Ekleyin


1 × = dokuz