Hoşgeldiniz!
Hey Leydi!

Hey Leydi!

Otizmin Sınıflandırılması Otizm Ne Demek

Merhaba arkadaşlar, otizmin sınıflandırılması ve otizm ne demek ile ilgili bu yazıda Otizmin Sınıflandırılması Otizm Ne Demek Zihinsel Engellilerde Otistik Nedir hakkında kısa güzel bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Bebek Dünyası paylaşım uzmanı heyleydi.com'dan...

Otizmin temelinde iletişim kurmayı reddediş, geriye çekiliş, içe ... 3.Atipik Otizm: Atipik otizm, başka şekilde sınıflandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluktur.

zihinsel engellilerde otistik nedir otizmin tanımı ve teşhisi ile ilgili makaleler otistik ne demek zihinsel engelliler otizm nedir çok uzun yazı otistik özürlü ne demek vs..

Otizmin Sınıflandırılması Otizm Ne Demek Zihinsel Engellilerde Otistik Nedir

Otizm Nedir?

OTİZM NEDİR?
Otizm, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar (YGB) başlığı altında yer alan dört gelişim probleminden bir tanesidir. Hayat boyu sürmesi problemin ciddiyetini ortaya koyan en önemli faktördür. Bu problem kişinin sosyal hayatını, iletişim becerilerini ve davranışlarını etkilemektedir.

OTİZMİN BİLİMSEL OLARAK AÇIKLANMASI:
Otizm ilk kez 1943 yılında, zihinsel engelli 11 çocuğun, diğer zihinsel engelli ya da şizofren olan çocuklarla benzer şekilde davranmadıklarını fark eden Amerikalı çocuk psikiyatristi Leo Kanner tarafından tanımlanmıştır. Kanner; çevreye karşı duyarsızlığı, otizmin en temel semptomu olarak değerlendirmiş ve gözlemlediği 11 çocuğun yaşamlarının başlangıcından itibaren diğer insanlarla ilişkiye giremediklerini belirtmiştir.

Kanner’ ın otizm tanımı daha sonraki yıllarda çeşitli kişiler tarafından incelenerek, geliştirilmiştir. Günümüze kadar yapılan tanımları, ölçütleri ya da belirtileri çocuk psikiyatristi Micheal Rutter ve arkadaşları dört başlık altında toplamışlardır:

1- Otizmin ortaya çıkma sıklığı 30 aylıktan önce görülmektedir.
2- Çocukların dil ve konuşma gelişiminde belirgin bir gecikme söz konusudur.
3- Zihinsel gelişmeyle ilgili olmayan ancak sosyal gelişimle ilgili olan yetersizlik söz konusudur. Örnek olarak, sarılma kucaklama gibi fiziksel teması reddetmek, insanlara karşı genel bir ilgisizlik verilebilir.
4- Kalıplaşmış oyun becerileri gözlenmekle birlikte, aynılığı korumada ısrar etme ve değişikliğe tepki gösterme de belirgin davranışlar arasındadır.

Rutter’ in belirttiği bu ölçütler daha sonra dünyada ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan DSM-IV (Amerikan Psikiyatri Birliği: Psikiyatride Hastalıkların Tanımlanması ve Sınıflandırılması Elkitabı)’ e temel olmuştur.

Otizmin Sınıflandırılması Otizm Ne Demek Hakkında Bilgiler

Otizmin kalıtsallığı: Otizmin kalıtsallığı, Otizm spektrum bozukluklarının nedenleri arasında en önemli yeri genetik faktörler tutmaktadır.
Otizmin nedenleri: Otizmin nedenleri, yaygın gelişimsel bozuklukların ana nedenleri.
Otizm Tanı Gözlem Ölçeği: Otizm Tanı Gözlem Ölçeği (İngilizce: Autism Diagnostic Observation Schedule ADOS), 1989 yılında yaratılan ve otizm ile ilgili sosyal ve iletişimsel davranışları değerlendirmek için kullanılan standartlaştırılmış tıbbi bir protokoldur.
Otizm Tanı Görüşmesi – Gözden Geçirilmiş: Otizm Tanı Görüşmesi – Gözden Geçirilmiş (İngilizce: Autism Diagnostic Interview-Revised ADI-R ), otizm ya da otistik spektrum bozukluğu olması ihtimali olan bireylerin ebeveynleri ile yapılan bir görüşmedir.
Otizmin kalıtsallığı: Otizmin kalıtsallığı, Otizm spektrum bozukluklarının nedenleri arasında en önemli yeri genetik faktörler tutmaktadır.
Otizmin nedenleri: Otizmin nedenleri, yaygın gelişimsel bozuklukların ana nedenleri.
Otizm: Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.
Otistik spektrum bozukluğu: Otistik spektrum bozukluğu (OSB), yaygın sosyal etkileşim ve iletişim anomalileri ile şiddetli derecede sınırlı ilgi ve aşırı yineleyici davranış olarak görülen bir psikolojik durum spektrumudur.
Savant sendromu: Savant sendromu, Otistik savant, matematik, müzik veya görsel alanda yetenekli çoğunlukla otistik hastaların yaşadığı ancak başka hastalıkların da sebep olabildiği sendroma verilen addır.

Otizmin Sınıflandırılması Otizm Ne Demek Etiketleri

otizmin sınıflandırılması, otizm ne demek, zihinsel engellilerde otistik nedir, otizmin tanımı ve teşhisi ile ilgili makaleler, otistik ne demek zihinsel engelliler, otizm nedir çok uzun yazı, otistik özürlü ne demek, otistik tanımı, otizmle ilgili herşey, otistik özürlü nedemek

Henüz yorum yok.

Yorum Ekleyin


− bir = 3