Hoşgeldiniz!
Hey Leydi!

Hey Leydi!

Progestan Kapsül Kullananlar Neden Kullandınız Halit Firat Erden

Merhaba arkadaşlar, progestan kapsül kullananlar neden kullandınız ve halit firat erden ile ilgili bu yazıda Progestan Kapsül Kullananlar Neden Kullandınız Halit Firat Erden Doğumkontrol Hapı Ve Cinsel İsteksizlik Çaresi Nedir hakkında kısa güzel bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Bebek Dünyası paylaşım uzmanı heyleydi.com'dan...

100 mg Yardimci Maddeler : Titanyum dioksit. FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI : Progestan Yumusak Kapsül oral olarak kullanilir. Mikronizasyon ve yagli solvan kullanimi, tabii progesteronun sadece oral yolla degil, özellikle uzun süreli...

doğumkontrol hapı ve cinsel isteksizlik çaresi nedir progestan kullananlar folic acid kullanan ve erkek bebegi olanlarin yorumlari doğum kontrolü yöntemleri norplant ne zaman uygulanmalı vs..

Progestan Kapsül Kullananlar Neden Kullandınız Halit Firat Erden Doğumkontrol Hapı Ve Cinsel İsteksizlik Çaresi Nedir

Doğum Kontrol Yöntemleri ( 2 )

Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Halit Fırat Erden doğum kontrol yöntemlerini anlatmaya devam ediyor.

Kadın Kondomu

Kadın kondomu 7 inçlik poliüretan vajene uyan bir poştur. Bariyer doğum kontrol yöntemidir. Cinsel yolla bulaşan bir çok hastalıklara karşı kadını korur.

Nasıl Kullanılır?
İnce, yumuşak poşun kapalı ucunda esnek bir halka vardır. Açık ucunda biraz daha geniş bir halka vardır. Kapalı uçtaki halka kondomun vajende tutunmasını sağlar. Cinsel ilişki sırasında kondom, penis derisi ve salgıları ile vajen ve serviksin temasını engeller. Kadın kondomu ilişkiden 8 saat önce yerleştirilebilir.

Kondomu yerleştirirken şu talimatları uygulayın:
* Rahat bir pozisyon bulun. 3 pozisyon önerilir:
-Bir sandalyenin üzerinde ayakta dikilerek
-Dizleriniz açık çömelmiş durumda
-Sırt üstü yatıp, bacakları çekip, dizleri açarak
* Açık ucu aşağı gelecek şekilde tutun. Kapalı uçtaki halkayı baş ve işaret parmaklarınızın arasında sıkın.
* Vajenin içine, pubis kemiğinin arkasına doğru itin. Düzgün yerleştirilmemişse, dışta kalan halka az bir şekilde vajen dışında sarkar. Cinsel ilişki sırasında penisi elinizle tutarak vajene kondomun içine yönlendirmeniz doğru olur. Eğer ilişkide kondom hareket ediyorsa kondom içine veya penis üzerine kayganlaştırıcı uygulayın.

İlişkiden sonra kadın kondomunu çıkarmak için:
1. Dış halkayı, spermleri içinde tutmak için sıkın ve çevirin.
2. Yavaşça çekerek çıkarın ve çöpe atın.

Kadın kondomunu takrar kullanmayın. Her ilişkide yeni kondom kullanın. Erkek ve kadın kondomlarını aynı anda kullanmayın. Tırnak veya keskin objelerle yırtılmamasına dikkat edin.

Faydaları Nelerdir?
* Aşağı yukarı diyafram kadar gebelikten korur; %2 başarısızlık oranı vardır.
* Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur. Erkek lateks kondomunda olduğu gibi, ne AIDS ne de Hepatit B virüsü poliüretan kadın kondomundan geçemez.
* Lateks kondoma oranla poliüretan daha az allerjiktir.
* Nadiren yırtılır.
* Reçetesiz alınabilir.
* Partneri ile sorumluluğu paylaşma fırsatı sağlar.

Dezavantajları Nelerdir?
* Sadece bir kez kullanılabilir.
* Dış halkası sıkıcıdır.

Norplant

Norplant, hormon içeren ve gebeliği önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Küçük, ince ve fleksibl kapsül seti sentetik progesteron hormonu ile doludur. Bunlar bayanın kolunda cilt altına yerleştirilir ve buradan kan dolaşımına sürekli hormon salınımı sağlanır. Bu uygulama ile 5 yıl süreyle gebelik önlenebilmektedir. Uygulamadan yaklaşık 24 saat sonra kanda progesteron düzeyi gebeliği önleyecek düzeye ulaşır. Norplant, adetin ilk 5 günü içinde uygulanır. Rahimin iç zarının incelmesine neden olarak embriyonun rahim içine yerleşmesini önlediği gibi, vajinal salgının kalınlaşmasını sağlayarak spermlerin rahim içine ulaşmasını güçleştirir.

Nasıl uygulanır?
Kolun üst kısmına lokal anestetik uygulandıktan sonra ufak bir kesi yapılarak, 6 adet norplant kapsülü kesiden cilt altına yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 10 – 15 dakika sürer. Genellikle kesi yerine dikiş atmak gerekmez. Kesi yeri iyileşinceye kadar temiz ve kapalı tutun. Kesi yerinde, hafif bir sızı olabilir. Çok nadiren yara enfeksiyonu gelişebilir. Şişlik ve kızarıklık fark ederseniz bu enfeksiyon lehine olabilir ve mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Enfeksiyon tedavi edilemezse kapsüllerin çıkarılması gerekebilir. Beş yılın sonunda kapsüllerin içinde buluna hormon tükenir ve koruma etkisi ortadan kalkar. Eski kapsüllerin çıkarıldığı aynı gün yeni set takılabilir. 3 yıldan önce gebelik düşünüyorsanız, bu yöntemi tercih etmemelisiniz.

Yararları nelerdir?
* Gebeliği 5 yıl süre ile önler. Kapsüller çıkarıldıktan 24 saat sonra gebe kalma yeteneğiniz geriye döner.
* Kapsüller uygulandıktan sonra ağrıya neden olmaz ve dışardan fark edilmez.
* Progesteron, düşük düzeyde kana karıştığından ve estrojen içermediğinden doğum kontrol haplarına göre daha güvenilirdir.
* Kullanım sırasında gebe kalma olasılığınız %1′den azdır.
* Maliyet, 5 yıl doğum kontrol hapı kullanımına göre çok daha azdır. Eğer, sara hastalığınız nedeniyle fenitoin, karbamezapin gibi ilaçlar kullanıyorsanız bunlar progesteronun düzeyini azaltarak norplantın etkisini azaltır.

Dezavantajları nelerdir?
Progesteron düzeyinin artmasına bağlı bazı yakınmalarınız olabilir:
* Düzensiz adet kanamaları
* Adetler arasında lekelenme tarzı kanamalar
* Adet süresinde uzama
* Hiç adet görememe

Ayrıca artmış progesteron düzeyi aşağıdaki yakınmalara neden olabilir:
* Baş ağrısı
* Bulantı
* Baş dönmesi
* Sivilce artışı
* Kilo artışı
* Göğüslerde hassasiyet ve akıntı
* Ruhsal değişiklikler

Aşağıdaki durumlarda norplant kullanımı sizin için uygun değildir:
* Gebe iseniz veya gebe olduğunuzu düşünüyorsanız
* Emziriyorsanız ve bebeğiniz 6 haftadan daha küçükse
* Nedeni saptanmamış vajinal kanamanız varsa
* Meme kanseri veya karaciğer hastalığınız varsa

Ne olursa doktorumu aramalıyım?
* Karın ağrısı yakınmanız varsa
* Pet kullanmanızı gerektirecek düzeyde vajinal kanamanız varsa
* Kapsülün uygulandığı yerde şişlik, kızarıklık varsa
* Kapsül takıldığı yerden çıktıysa

Doğal Aile Planlaması
Doğal aile planlaması, herhangi bir ilaç veya alet kullanmadan uygulanan doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği önlemek için, adet döneminin fertil günlerinde (yumurtlama dönemi) cinsel ilişkiye girilmez. Adet zamanları dikkatli bir şekilde kaydedilmelidir, bu şekilde cinsel ilişki için güvenli ve güvenli olmayan günler hesaplanabilir. Her iki eş de bu konuda dikkatli olmalı, özen göstermelidir.

Doğal aile planlaması yöntemleri nelerdir?
Takvim metodu, en uzun ve en kısa adet dönemleri düşünülerek, matematiksel olarak yumurtlama dönemlerinin hesaplanmasıdır. Güvenli bir metot olmadığı için artık önerilmemektedir. En güvenilebilir yöntem mukotermal yöntemdir. Isı ve servikal mukus metodlarının birlikte kullanılmasıdır. Eğer bunu doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaya karar verirseniz, servikal mukusu gözlemeli ve günlük sabah derecenizi ölçmelisiniz. Bu bilgiler yumurtlama gününün tespiti için kullanılır. Gebe kalmak istemiyorsanız bu günlerde ilişkiye girmemeniz gerekir. Bu metodu kullanırken her ay 8-11 gün ilişkiden uzak olduğunuzu görürsünüz.

Bir kadın için gebe kalabilme dönemi ne zamandır?
Bir adet dönemi ortalama 28 gündür. Normalde her adet döneminde yumurtalıkların birinden yumurtlama olur. Yumurta, fallop tüpleri boyunca rahime ilerler. Eğer yumurta döllenemezse vücut tarafından emilir veya adet kanaması ile dışarı atılır. Yumurta, yumurtalıktan atıldıktan ve fallop tüplerinin dış 1/3′ü boyunca ilerlediği sürece sperm tarafından döllenebilir. Bu dönem gebe kalabilme dönemidir. Mukotermal doğum kontrol yönteminde bu dönem hesaplanarak cinsel ilişkiden uzak durulur.

Vücut ısımı nasıl takip ederim?
Her sabah vücut ısısı hiçbir fiziksel aktivite yapmadan, birşey yiyip içmeden ölçülmelidir. En uygun zaman yataktan kalkmadan hemen önceki zamandır. Küçük değişiklikleri tespit edebilecek termometre kullanmalısınız. Vücut ısınız yumurtlamadan hemen sonra 0.5-1 derece artar. Göreceğiniz adet dönemine kadar yüksek kalır. Günlük ölçülerinizi takvim üzerine kaydedin.

Servikal mukus nasıl değişir?
Servikal (rahim ağzı) mukusun görünüm ve kıvamını kontrol etmelisiniz. Mukus ince, elastik, temiz, su gibiyse (yumurta akı gibi) yumurtlama 4 gün içinde olacaktır. (Bunlar ıslak günlerdir). Mukusun kuru, daha kalın ve miktar olarak azalmasından 4 gün sonrasına kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Mukotermal metot nasıl kullanılır? Vücut ısısının takibi ve servikal mukusun gözlenmesi yumurtlama döneminin tespitinde yardımcı olur. Bu sayede her ay gebe kalabilme dönemlerinizi tespit edebilirsiniz. Kural olarak, adetin ilk gününden ıslak mukusu ilk görene kadar ilişkide bulunabilirsiniz. Kalın mukusun görülmesinden 4 gün sonrasına kadar veya vücut ısısının yükselmesinden 3 gün sonrasına kadar ilişkiye girmemelisiniz. Bir spermin ortalama yaşam süresi 3 gündür. Bu nedenle ıslak mukusu gördüğünüz andan itibaren ilişkiden uzak durmalısınız. Bu demektir ki sperm 3 gün vücudunuzda yaşayıp gebelik oluşturabilir. Unutmayın ki hastalık, bazı ilaçlar, alkol vücut ısınızı artırabilir. Aynı zamanda semeni ıslak mukusla karıştırabilirsiniz. Bu metodun etkinliğini arttırmak için, vücut ısısının artışından 3 gün sonrasına kadar ilişkiden uzak durulmalı veya başka bir metot kullanılmalıdır. Adet düzeni kadından kadına ve aydan aya değişir. Doğal aile planlaması yöntemini tek doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak istiyorsanız, 3-6 ay vücut ısısı ve mukusu takip edip anlamalısınız. Eğer adetleriniz çok düzensizse bu yöntemi kullanmayınız.

Faydaları nedir?
* Herhangi bir ilaç veya araç kullanılmadan doğum kontrolünü sağlar.
* Bariyer yöntemlerin rahatsızlığı yoktur.
* Doğum kontrol hapları ve RİA’ya bağlı sağlık riskleri yoktur.
* Çok ucuzdur.

Dezavantajları nelerdir?
* %20 – %30 gebe kalma riski (her 10 kadından 2 – 3 ü 1 yıl sonunda gebe kalır),
* İlk 3 – 6 aylık gözlem döneminde ilişkiye girmeme.
* Her ay 2 hafta ilişkiye girmeme,
* Adet düzensizliği olanlar için uygun değildir.
* Gebe kalma dönemlerinde kendini kontrol etmede zorluk,
* Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (AİDS) koruma sağlamaz.

Progestan Kapsül Kullananlar Neden Kullandınız Halit Firat Erden Hakkında Bilgiler

Kapsül (bitki): Kapsül, Koruncak olarak da bilinir, bileşik (sinkarp) bir yumurtalıktan oluşmuş en az iki karpelden (meyva yaprağı) meydana gelmiş, kendiliğinden açılan çok tohumlu kuru bir meyve.
Kapsülleme: Kapsülleme (ya da Sarma) nesne yönelimli programlamada herhangi bir nesnenin metodlarını, verilerini ve değiskenlerini diğer nesnelerden saklayarak ve bunlara erişimini sınırlandırarak yanlış kullanımlardan koruyan bir konsepttir.
Kapsül (mikrobiyoloji): Kapsül, bakteri hücre duvarının dışında yer alan bir tabakanın ismidir. Genelde polisakkaritlerden oluşmakla beraber içinde başka tür malzeme de bulunabilir.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
Halit Refiğ: Halit Refiğ (d. 5 Mart 1934 İzmir - ö. 11 Ekim 2009 İstanbul), Türk sinema yönetmeni.
Halit Akçatepe: Halit Akçatepe (d. 1 Ocak 1938, Ünye), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.
Halit Ergenç: Halit Ergenç, (d. 30 Nisan 1970, İstanbul) Türk dizi, film ve tiyatro oyuncusu.
Halid Ziya Uşaklıgil: Halid Ziya Uşaklıgil, (1866 – 27 Mart 1945), Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi Türk yazarı. Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır.
Halit Kıvanç: Halit Kıvanç (d. 18 Şubat 1926; Fatih,İstanbul), Türk radyo ve televizyon ve eski maç sunucusu, gazeteci.
Erden Kıral: Erden Kıral,(d. 10 Nisan 1942 Gölcük ), Türk yönetmen ve sinemacı.
Erdene Zuu Manastırı: Erdene Zuu Manastırı (Moğol karakterleriyle:Эрдэнэ Зуу) Moğolistan'da bulunan, Eski Moğol hükümranlıkları dönemine ait Budist manastırı.
Kızlık zarı: Kızlık zarı veya himen, kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan zarımsı bir doku. Genellikle 2-3 cm kadar içeride ve 2-3 mm kalınlığındadır.
Erden Kuntalp: Erden Kuntalp (Prof. Dr.), ( d. 8 Kasım 1934, Aydın) Türk hukukçu. Lisans eğitimini 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde, doktora çalışmalarını da 1964 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlamıştır.
Erden Alkan: Erden Alkan (d. 12 Şubat 1941, Giresun), Türk oyuncu.
Cinsel ilişki: Cinsel ilişki, cinsel birleşme veya çiftleşme; genellikle erkeğin erekte olmuş cinsel organı penisin, kadının vajinasının içine girmesini kapsayan, cinsel zevk ya da üreme amaçlı bedensel ilişki için kullanılır.
Cinsel yönelim: Cinsel yönelim kişilerin karşı cins veya cinsiyete, hem cins veya cinsiyete, her iki cinse veya birden fazla cinsiyete karşı romantik veya cinsel çekim (veya her ikisini de) hissetmeye yönlendiren kalıcı kişisel bir nitelik.
Cinsellik: Cinsellik, cinsel özelliklerin bütünü, eşeysellik
Cinsel organlar: Cinsel organ veya üreme organı, erkeklerde penis, kadınlarda vajinaya verilen genel isimdir.
Cinsel istismar: Cinsel istismar, genel tanım olarak, kişilerin başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılmaları, suistimal edilmeleri, istemedikleri halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olmaları durumunu ifade eder.
Çaresizler: Çaresizler, Natuk Baytan'ın yönettiği, Nurettin Erişen'in senaryosunu yazdığı 1973 yapımı Türk filmidir.
Çaresaz: Çaresaz, Halide Edip Adıvar'ın 1961 yılında yayımlanan romanıdır.
Çaresizim: Çaresizim, 1976 yılında sanatçı Funda tarafından söz, müziği yazılarak ve söylenen 45'lik şarkıdır. Şarkı en son sanatçı Zuhal Olcay tarafından tekrar yorumlanmıştır.

Progestan Kapsül Kullananlar Neden Kullandınız Halit Firat Erden Etiketleri

progestan kapsül kullananlar neden kullandınız, halit firat erden, doğumkontrol hapı ve cinsel isteksizlik çaresi nedir, progestan kullananlar, folic acid kullanan ve erkek bebegi olanlarin yorumlari, doğum kontrolü yöntemleri, norplant ne zaman uygulanmalı, ülkemizde en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi hangisi, mukotermal nedir, sperm ile ilgili bilinmeyenler

Henüz yorum yok.

Yorum Ekleyin


9 − = yedi