Anlaşmalı Boşanma Nedir? Tavsiyeler Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma nedir?

Anlaşmalı boşanma nedir? Evlilik gibi kutsal bir kurumun dağılması oldukça can sıkıcıdır. Boşanma evresine gelene kadar kişiler yıpranır ve yorulur. Boşanma süreci belki de bundan dolayı sıkıcı ve çekişmeli geçer. Ancak anlaşmalı boşanmak ve arkadaşça ayrılmak tamamen kişinin kendisine bağlı olan bir durumdur. Anlaşmalı bir şekilde boşanmak için nasıl davranılması gerektiğinden bahsettiğimiz yazımızda her iki tarafa da düşen görevler var. Gelim hep birlikte bu detaylara göz gezdirelim.

Empati Kurmalısınız

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi evliliğinizi bitirmeye karar verdiğiniz süreçte oldukça yıpranmış olabilirsiniz. Ancak bu durumun her iki taraf için de geçerli olduğunu bilmek gerekir. Boşanma sürecinizde yaşadığınız yıpratıcı durumları karşı tarafından yaşayacağını düşünerek kararlar almalısınız. Hukuki açıdan yapacağınız tüm kararların eski eşinizi de etkilediğini düşünün ve aranızdaki ilişkiyi bitirirken en az zayiatı alabilmek adına adımlar atın.

Destek Alın

Bu süreç de sizi anlayacağını düşündüğünüz arkadaşlarınız olur ya da aile fertleriniz olur herhangi birinden mutlaka destek alın. Olayın içerisinde yer alan kişi olarak mantıklı düşünmeyebilirsiniz. Ancak objektif bir göz size daha iyi gelecek fikirler sunar ve bu süreç de daha pozitifi iletişim kurabilmenizi sağlar. Bu yüzden mutlaka ailenizden ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızdan destek isteyin.

Anlaşmalı boşanma nedir?

Orta Yolu Bulmak

Avukatlarınız aracılığıyla birçok ortak sorunu çözebilirsiniz ancak bazı durumlar da avukatlarınız devreye sokmanıza gerek kalmasın. Maddi açıdan paylaşımı nasıl yapacağınıza ortak bir şekilde karar verebilirsiniz. Bu şekilde iletişim gücünüz artar ve boşanma sürecini daha hızlı ve kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Zorlu ve çekişmeli geçen boşanma süreci sizi yıpratmasın.

Geleceğinizi Düşünün

Özellikle çocuğu olan ve anlaşmalı boşanan çiftlerin aslında bu süreç de biraz geleceklerini hedefleyerek kararlar alması gerekir. Ne kadar boşanıp ayrı evlerde yaşansa da bir zamanlar mutlu olan bu yuvanın bir meyvesi olduğunu hatırlamak gerekir. Çocuğunuzun ruhsal ve psikolojik durumunu düşünerek eşinizle yapacağınız anlaşmalı boşanma davasında maddi düşündüğünüz kadar manevi düşünmeye de özen gösterin.

İletişim Kurmaktan Kaçmayın


Anlaşmalı boşanma nedir? Anlaşmalı boşanma davası sürecinde her zaman sıkıntısız ve kolay bir boşanma süreci atlatıldığından bahsetmek gerçekçi olmayacaktır. Bu yüzden sıkıntılı ve stresli anınızda iletişiminiz kötü gidebilir. Bu kopukluk sizin kötü kararlar almanızı hatta anlaşmalı boşanma davanızın seyrini olumsuz etkilemesini sağlar. Bu yüzden olabildiğinde iletişiminiz sağlam oturtmalısınız. Sonuçta karşınızda ki kişi bir ömür diyerek evliliğe adım attığınız ve az da olsa tanıdığınız birisi. Bu yüzden iletişim kurarken zorlanmayacaksınızdır. İletişiminiz olumlu ve pozitif olsun.

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?