Aşk mı, Saplantı mı?

Aşk mı, Saplantı mı?

Çoğumuz adına aşk dediğimiz aslında gerçekte saplantıdan öte gitmeyen duygular dünyasında yaşıyoruz. Duygu yoğunluğu aşkta da saplantıda da fazladır. Bu nedenle aslında gerçekte saplantı olan duyguyu aşk olarak nitelendiririz. Ancak gerçek anlamda aşk ile saplantı arasında büyük fark vardır. Aşk duygusu en imkansızı bile olsa insana mutluluk veren bir duygudur. Aşık insan mutludur. Ancak saplantılı insanda durum tam tersidir. Sürekli bir depresif ruh hali ve huzursuzluk hakimdir. Saplantılı insan da güvensizlik duygusu yoğundur. Yine sevgi ve heyecan vardır. Ancak aşk duygusunda olduğu gibi mutluluk hissi yoktur. Ayrılan insanlar için her zaman aşk acısı çekiyor denir. Her ilişkinin ardından elbette üzüntü duyulur. Ancak bir süre sonra gerçeklerin kabul edilmesi gerekir. Saplantılı insan ayrılığı kabul etmez. Gerçekleri görmekten her zaman kaçar.

Saplantı ve Bencillik

Bencillik duygusu insanda hastalık yaratan bir duygudur. Bu duygu saplantılı insanın en büyük sorunudur. Aslında hissedilen duygunun saplantı olmasının asıl nedeni bireyin bencilliğidir. Saplantılı insan sevdiği kişinin sadece kendine ait olmasını ister. Aşık olan kişi içinde bu böyledir. Ama aşık için mutlaka bunun bir dozu vardır. Aşık olan hep ben demez, saplantılı hep ben der. Saplantılı insan sürekli kendine sorular sorar. Karşıdaki kişi de onu seviyor olsa bile her zaman acaba der. Hep bir güvensizlik ve umutsuzluk içindedir. Bencilliğinden dolayı aşk acısı çekmekten korkar. Sonuç olarak bu duygu ilişkiyi de sarsar. Sağlıklı bir iletişim kurulması bu saplantı içerisinde mümkün değildir.

Hayatta kimse sizden kıymetli değildir. Kendinize ne kadar değer verirseniz karşınızdaki insan da size o kadar değer verir. Saplantılı insan kendini değersiz gören insandır. Ve her zaman kaybeder. Eğer hissettiğiniz saplantı ise bunu kendinize de itiraf etmeli ve bu durumdan kurtulmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki en kıymetli sizsiniz..

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?