Baharda Neden Aşık Oluruz?

BAHARDA NEDEN AŞIK OLURUZ?

Baharda neden aşık oluruz? Mevsim değişikliklerinin duygularımız üzerinde etkisi yüksektir. Bahar aylarında çiçeklerin açması özellikle havaların ısınması ile metabolizmamız daha da hızlanmaya başlar. Buna bağlı olarak da kalp atışlarımız diğer mevsimlere göre daha hızlı olmaktadır. Bahar aylarında aşk duygularının yoğun olmasının nedeni insanların daha mutlu olma isteğidir. Bahar mevsiminde çevresel değişiklikler daha çok dışarıya çıkılması da yine bahar aylarında daha çok aşk duygularının artmasına neden olmaktadır. Bahar aylarında insanlarda cinsel duygularda artmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre bahar aylarında aşık olmanın bu mevsimde koku alma duyusunun daha da artmasına bağlanmıştır.

Kış ayları mevsimin soğuk olması ve havanın sürekli kapalı olması nedeni ile fizyolojik olarak bu duygular daha az ön plana çıkar. Hatta kış ayları daha çok karamsarlığın simgesi haline gelmiştir. Kış mevsiminde genel olarak depresyon hakimdir. Bu dönemlerde insanlar evden çıkmaz. Sürekli gerginlik ve huzursuzluk yaygındır. Ancak bahar aylarında durum tam tersidir. Güneş ışınları fizyolojik yapımız üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Hormon salgılanması alınan güneş ışınları ile daha artmaktadır. Bu da insanlarda cinsel istekleri arttırmaktadır. Buna bağlı olarak da aşk duygusu ağır basmaktadır.

Aslında tüm bu belirtilen fizyolojik yapılarla birlikte bahar aylarında aşık olunmasının asıl nedenlerinden biri de beyindir. Yani insan aşık olmak istediği için aşık olur. Bu isteği yönlendiren de insanın kendi beynidir. Yani aşk duygusu insana mutluluk yani haz veren bir duygudur. İnsanlarda mutlu olma isteği arttıkça bu duygu da ön plana çıkmaktadır. Kış aylarında havanın kapalı olması insanların karamsarlık oranının artmasında nasıl etkili ise havaların ısınması çiçeklerin açması da insanların psikolojisi üzerindeki pozitif enerjiyi arttırmaktadır. Bu belirtilen durumlara bağlı olarak da bahar aylarının insanın psikolojik ve fizyolojik yapısı üzerinde etkisi oldukça fazladır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?