İlişki Düşmanı Kıskançlık

 Yedi iklim, dört bucak, kainat her şey değişime yüz tutmuşken, yeni güne selam durmuşken tabiat her şeyin seninle başlaması demektir. Psikolojide kendi kendini gerçekleştiren kehanet vardır.

Örneklendirecek olursak Aslı Kerem’i çok seviyor ama bir o kadar da kıskanıyor. Sürekli Kerim’in onu başka kadınlarla aldatacağını ve terk edeceğini düşünüyor.  Kerem Aslı’yı ikna edemiyor öyle bir durum olmayacağına ve artık bu kavgalar ilişkiye ciddi zararlar vermeye başlıyor ve Kerem gerçekten yorulup bezip terk ediyor, bu kendi kendini gerçekleştiren kehanet kuramıdır.

Kıskançlık dediğimiz olgu oluşum ya da fikir düşünce bir noktadan sonra paranoyalaşmaya kadar gidebilmekle birlikte her iki tarafa çok büyük zararlar verebiliyor. Kirpiğinin kaşına değmesini kıskanmış o zaman ancak o sevgiliye duyulan sevdanın büyüklüğünden kaynaklanmaktadır.

Bizim günümüzdeki sorunumuz ise örneklerin bitmek tükenmek bilmediği medya gibi bir canavarın tesiriyle psikolojik savaşlar verme noktasındadır. Evet, sevgilinin, eşinin ortamındaki kadın / erkek çok yakışıklı donanımı olabilir. Acaba mı delirtebilir. Rahatsızlık noktasında bir muhabbet gelişebilir. Müdafaa ve müdahale kısmı eşiniz veya sevgilinizdir, karşı taraf değildir. Çünkü bir insan bir insanı istediği kadar hayatına sokabilir ya da çıkarabilir.

Bu noktada kendini yetersiz, eksik hissetmek yerine önce onu sana ait olduğunu hatırla, sevdiğini hatırla ve güven. Değersiz hayatında bir daha olmayacak bir insan için kendine de ilişkine de zarar verme. Her şey seninle başlar. Sen istediğin için biri ya da birileri önem ve değer kazanır.

Bu hayat senin başkalarının kahretmesin müsaade etme!

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?