İlişkide Güven Problemi ve Başa Çıkmanın Yolları

Dürüst Olun 

İlişkide güven problemi ve başa çıkmanın yolları arasında ilk adım şeffaf bir ruha sahip olmaktan geçer. İlişkiler arasında yaşanan güven probleminin zeminine indiğimizde karşımıza yeterince şeffaf olmayan bireyler çıkar. Hata yapmak ve bunun üzerini kapatmak için yalan söylemek oldukça kolaydır. Ancak eşinizden ya da sevgilinizden saklamış olduğunuz herhangi bir durum şeffaflığınızı kaybetmenize yol açar. Başvurulan her yalan ilişkiyi kurtarmak için de olsa tam aksine içten yıkılmasına sebep olur. İlişkide güven probleminin aşılması için mutlaka dürüst bir yaklaşım sergilenmelidir. Konu ne olursa olsun partnerinize dürüst olun. Bu hem onun desteğini almanızı sağlayacak hem de aynı hassasiyeti görmenizi sağlayacaktır. 

Empati Kurmaya Çalışın 

Evet empati kurmak oldukça güç. Ama yapıldığında en doğru şekilde hareket edilmesini sağlayan bir duygu. Partnerinizin hoşlanmadığınız herhangi bir davranışın da empati kurmayı deneyin. Onun yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız? Kendinizi onun yerine koyarak aslında çok basit mevzuları büyütmüş olduğunuzu göreceksiniz. İlişkide güven problemi ve başa çıkmanın yolları arasında empati kurmak oldukça kuvvetli bağlar oluşmasını sağlayacaktır. 

İletişim Bağınızı Kuvvetlendirin 

İletişim kurmak. Eşiniz, dostunuz ya da sevgiliniz için yapabileceğiniz en kuvvetli bağ iletişiminizi kesmemek olacaktır. Mutlaka konuşun ve sorunlarınızı çözmek için onu dinleyin. Güven problemi yaşamanıza sebep olan konuları partnerinize açın ve onun yaklaşımını gözlemleyin. Konuşarak itiraf ederek rahatlayın. Bu konuları dile getirirken çözüm bulmaya ve bununa başa çıkmaya çalıştığınızı hissettirin. Değer verdiğiniz insan bu durumda size kayıtsız kalmayacak ve bu problemi beraber aşacaksınız buna inanın. 

Hayır Cevabına Hazır Olun 

Eşiniz ya da sevgiliniz size hayır diye cevap verebilir. Bunu çok doğal karşılayın. Her anı onunla paylaşmak istediğiniz kişi size bazen hayır diyebilir. Bunu benimsemelisiniz. Hayır’ı cevap olarak görmeli ve altında farklı sebepler aramamalısınız. İlişkide güven problemi ve başa çıkmanın yollarını arıyorsanız anlayın, empati kurun ve kendinizi ifade etmekten korkmayın. Önce kendinize güvenin ve en büyük sorunu bu şekilde ortadan kaldırın. Kendinize olan güveniniz arttıkça göreceksiniz ki ilişkiniz de güven sorunu ortadan kalkmış 

1 Review

Bektaşoğlu
1

Ebru

Merhabalar, Güven, ilişkilerimizi ayakta tutan en önemli kavramdır. Çünkü hem günlük hayatta hem de iş hayatında güven duyduğumuz insanlarla bir arada bulunmak, onlarla çalışmak isteriz. İnsan, güvenmediği kimseyle sağlıklı bir ilişki kuramaz. Güven; kazanılması zor ama kaybedilmesi kolay olan bir duygu ne yazık ki. Bu yüzden hem insanlarla olan iletişimimize özen göstermeli hem de kimsenin güvenini sarsmamalıyız. İnsanların güvenini kazanmak üzerine yazdığım blog yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/insanlarin-guvenini-nasil-kazanirsiniz/ güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

Write a Review

Derya

Read Previous

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Read Next

Rustik Dekorasyon Uygulamaları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?