İlişkilerdeki İletişim Hataları

İlişkilerdeki iletişim ya da hayatımızda büyük bir yer edinen ilkel çağlarda jest ve mimiklerden el kol hareketlerinden şekiller ve görsel ifadelerden başlayıp günümüz dünyasına kadar gelen halen gelişmekte olup içerisinde birçok anlam barındıran kavramamız iletişim ve günümüzün en büyük sorunudur.

Aslında kavram olarak On dokuzuncu yüzyılın başlarında hayatımıza girdi Telefon telgraf gibi basit düzeydeki iletişim araçları ile başlayıp kaş göz devirmeden roman yazabileceğimiz zaman dilimine gelebildik. Toplum olarak iletişim araçlarını mükemmel seviyede kullanırken şu kemiği olmayan dilimizi kullanamaz olduk, karşındaki müneccim değil bir şey söylemeden seni anlamasını bekliyorsun. Bir de üstüne anlamadı diye gırla trip tavır kızgınlık küskünlük. Buyur buradan yak. Muhasebeci değilsiniz hesapta kitapla ilişki yürütülemez. Seni çok sıkıyorum değil mi? diye sorularla giderken partnerinize emin olun ki çok da sıkmış oluyorsunuz.

Bunun yerine eğer beynini rahatlatmak için sıkacaksa bile konuş ama dereyi görmeden paçayı sıvama. Her doğru her yerde söylenmez doğrucu Davut rivayetinden sıyrıl artık, konuşmak için konuşacağın zamanlar olsun bu partnerine ne kadar kızgınsan da yine de tüm saçmalıklarını seninle paylaşmak gerekliliğini vurgular. Dinle ama hissederek mimiklerini izle gözbebeklerine bak zaman dursun sadece dinle anlamı kısmı zaten algındaki seçicilik ile alakalı olacaktır. Ev ol, siper ol ki sığınacağı liman olabilirsin ona. Empati kurmak lazım hatta hayat felsefen olsun. İlişkinin 2 kişilik olduğunu unutma! Bir sorun varsa tek kişinin omuzlarını çürütemezsin, sen o sorunun ne kadarlık kısmındasın onu bul önce. Suçlayıcı ve yıkıcı eleştiriler en büyük iletişim hatası dır “Sen zaten arkadaşlarınla dışarı çık gez eğlen benimle değil” demek yerine Bana da çok vakit  ayırmanı istiyorum. Benimle de dışarıda zaman geçirmeni istiyorum diyebilirsin.

Hatanı Kabul Et

İlişkilerdeki hatalar için kendi Hatalarınız da ki sorumluluğunuzu üstlendiğiniz zaman çözüme daha kolay ulaşacaksınız. İlişkilerde bahsettiğim iletişim hataları mutlaka vardır . Düzeltmeye yönelik bir adımınızda gözle görülür değişiklikleri fark edeceksiniz. Kocaman evren değişiyor daha türünü bilmediğin nice bitki çiçek var sen neden değişmeyesin!

Dinle, anla, konuş! Hayat paylaştıkça güzelleşiyor.

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?