Seyduna ve Şahrud Hikayesi

Seyduna ile Şahrud

Kainatın ilk yaratıldığı zaman ortaya çıkan, ama birbirinden habersiz özlenilen aşkın iki kahramanı.. Seyduna ile Şahrud.

Mitolojik bir hikaye onlarınki. belki gerçek belki bir masal.Ama Şahrud’un Seyduna ya sevgisi Seyduna’nın Şahrud’a nazlı edaları.Kavuşması imkansız iki hayat.

Şahrud o gökyüzünün muhteşem görüntüsüdür ismidir. Seyduna ise yeryüzünün ismidir. Yıllar geçer birbirlerinden hala habersizdirler. Yeryüzünün uyarılması görevi Şahrud’a verilir ve Şahrud dağların yeniden uyanması, şelalelerin yeniden çağlaması doğan’ın yeniden uyanması için yüzünü Seyduna’ya döner.  Tam her şeye başlayacakken; bir ses duyar ve Seyduna o kadar güzel görünür ki ona, su sesi, bülbüllerin sesi, doğanın sesi tatlı bir ahenk içinde raks etmektedir. Çiçekler, ağaçlar, rüzgarlar bile bu nağmelere cevap vermektedir. Anlar ki Seydun’a Şahrud’a aşıktır. Bu aşkına karşılık vermek için ise Şahrud; gökyüzünü öyle bir süsler ki bulutlar narin narin süzülür ve ahenkli yeryüzüne eşlik eder. Rivayete göre onlar birbirine kavuşamayan iki sonsuzluktur. Şahrud gökyüzü, Seyduna ise yeryüzüdür denizdir. Birbirlerine kavuşma aşkı ile yanarlar. Bu sevda öyle bir sevdadır ki, ikisi de sonunda birbirlerine kavuşamayan iki nehir olurlar. Farklı nehirlerdir ama artık biridirler. Şahrud suyundan içen Seyduna’yı, Seyduna suyundan içen Şahrud’u bulur. Onlar ki yalnızca ufuk çizgisinde buluşan, onu da güneşin günde 2 kez ateşe verdiği iki sevdalıdır. Fakat öyle bir sevdadır ki mitolojik de olsa inanmak istiyoruz. Ufuk çizgisinde buluşmayı, nice sevdaları temsil ediyor belki de.

İnsanların yaşayamayacağı kadar yüce bir sevdaya tanıklık eder yatakları. Yolları ayrı olsa da toprakları delerek birbirine karışır damlaları. Seyduna ve Şahrud imkânsızlığa rağmen vazgeçmenin, kavuşulmayacak olsa da, yatakları aşındırarak ölmenin dersini verir hayatları.

Seyduna, Şahrud’un kıyısında ölmeyi onur sayar.

İnsanlık ise anlamadan yetinir, izlemekle onları.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Kars/ Digor

Read Next

Yaşama Dair

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?