Badem Yağının Cilde Faydaları,Badem Yağının Saçlara Faydaları, Badem Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem yağının cilde faydaları, çiğ bademden elde edilen ve özellikle cilt ve saç bakımında çok sık kullanılan bir yağ türüdür. Bebeklerin cilt bakımında bile badem yağı rahatlıkla kullanılmaktadır. Badem yağının cilde faydalı olmasının nedeni içerisinde bulunan cildin de ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Özellikle kuru ciltlerin bakımında badem yağının çok iyi etkisi vardır. Cilt üzerinde oluşan lekelere bazı dış etkenlere bağlı oluşan tahrişlere karşı tedavi edici etki yaratmaktadır. Kış aylarında ciltte ve en önemlisi de dudaklarda badem yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. Cilt için badem yağının içerisine limon damlatarak masaj yapılabilir. Ya da badem yağı içerisine bal da eklenerek cilt bakımı yapılabilir.

Badem Yağının Saçlara Faydaları

Saçlarımız mevsimsel değişimlere bağlı olarak yıpranmaktadır. Bazı kişilerin saçları aşırı kuru bazılarının da aşırı yağlı olması gibi sorunları bulunmaktadır. Badem yağının saç bakımı için kullanıldığı bir çok saç maskesi bulunmaktadır. Badem yağı özellikle kuru saçların bakımında en ideal saç bakım yağıdır. Badem yağı saçın keratin seviyesini dengede tutmaktadır. Saçların kısa sürede uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Saç bakımında faydalı olduğu kadar saç derisinde de faydalıdır. Saç derisinde oluşan yara gibi döküntülerin iyileşmesini sağlamaktadır.

Badem Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Badem yağı halk arasında en çok cilt ve saç bakımındaki etkisi bilinmektedir. Ancak badem yapının tek faydası cilt üzerinde değildir. Badem yağının içerisinde bulunun protein oranının kalp hastalıklarında da tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Kalp hastalığı olanlar günde bir kaşık salatalarına badem yağı koyarak tüketebilir. Ayrıca kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Vücutta meydana gelen kas ağrıları ya da romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Vücuda badem yağı ile masaj yapılması hem kasların hem de bedenin rahatlamasını sağlamaktadır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?