Enerji Deposu Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumunun faydaları

Enerji deposu Chia tohumunun faydaları nelerdir? Nanegiller familyasına ait olan chia tohumu eski yıllardan günümüze gelen ve şimdiler adını daha sık duyduğumuz geçmiş zamanlarda gençleştirici etkisi olduğuna inanılan bir bitki türüdür. Tohum şeklinde karşımıza çıkan bu besin kaynağı tam bir enerji deposudur ve tohum şeklinde olduğu için bozulmadan yılarca kalabilmektedir. Chia tohumunun bilinmeyen ve mucizevi faydalarını sizler için bir araya getirdik. Gelin hep birlikte bu tohumun faydalarına göz atalım.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Chia tohumunun sağladığı faydaları ele alırken hiç şüphesiz en etkileyici yanı doğal şeker görevi görüyor olmasıdır. Özellikle şeker hastaları için önerilen chia tohumu doğal şekerden faydalanmanızı sağlayacak ve kan şekerinizi düzenleyecektir.
  • Sporcuların sıklıkla tükettiği chia tohumu enerji vererek uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bol enerjiye sahip olmanızı sağlayan chia tohumu bunun yanı sıra halsizlik sorununuza da çözüm bulmanızı sağlamaktadır.
  • Antioksidan kaynağı olan chia tohumu kanser önleyici olarak bilinir ve kalp dostudur. Özellikle omega 3 alımına katkı sağlar ve bu sayede kanser hücrelerinin de büyümesine engel olur.
  • Chia lifli bir bitki olarak bilinir. Chia tohumu da bu sayede içerisinde lif barındıran bir tohumdur. Kolay sindirilmesinin nedeni de bol lif içermesidir ve bu sayede kabızlığı önler.
  • Kalsiyum ve demir kemik sağlığımız için gereken maddelerdir. Chia tohumu içerisinde bol miktarda kalsiyum ve demir bulundurur ve bu sayede kas ve kemik gelişimimizi destekler.
Chia tohumunun faydaları

Chia Tohumunun Zararları Nelerdir? Nasıl Tüketmeliyiz?

Chia tohumunun faydaları gibi fazla tüketime bağlı sorunları da ortaya çıkabilir. Yararları oldukça geniş kapsamlı olan chia tohumunu fazla tükettiğiniz de zararlı etkilerine maruz kalabilirsiniz. Chia tohumunun zararlı etkileri şu şekilde kendini göstermektedir;

  • Tüketiminde bilinçsiz davranıldığında yani aşırıya kaçıldığında mide sancısı hissetmek mümkündür.
  • Doymamış yağ içerdiği için mutlaka tüketimi konusunda bir diyetisyene başvurmak gerekir. Önemli bir husustur.
  • Antioksidan kaynağıdır fakat prostat kanserine karşı engelleyici bir etkisi bulunmamaktadır.
  • Kafein maddesi olduğundan bağımlılık yapabilir bu yüzden sıklıkla tüketmek yerine bilinçli bir şekilde tüketmek gerekecektir.

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?