Kamkat Meyvesi Nedir?

Kamkat Meyvesi Nedir?

Kamkat meyvesi halk dilinde farklı birçok isimle bilinir. Kumkuat, kumkat, süs mandalinası ve altın portakal bilinen isimleridir. Bu isimlendirme her yöreye göre değişmektedir. Farklı birçok isimle anılan bu meyve turunçgiller ailesinden gelen bir meyve çeşididir.

Kamkat Meyvesinin Özellikleri Nelerdir?

Kamkat meyvesinin bilinen en büyük özelliği portakal, mandalina gibi bir turunçgil olmasıdır. Çok küçük boyutlardadır. Bu nedenle tek seferde yenir. Tadı hafif ekşimsidir. Tam olgunlaşmış olan kamkat meyvesinin rengi portakala benzer. Şekil itibari ile de limonu andırmaktadır. Mis gibi kokusu ile evinizde saksıda yetiştirebileceğiniz eşsiz meyvelerden birisidir.

Kamkat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?7

Kamkat meyvesi turunçgiller ailesinden gelmesinden dolayı diğer turunçgiller ile benzer özellikle gösterir. En büyük özelliklerinden birisi yüksek miktarda c vitamini içermesidir. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları iyileştirir. Olası hastalıkların da önüne geçer. Kamkat meyvesinin diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • Oldukça güçlü antioksidan etkisi vardır.
  • Cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirimi düzenleyen bir meyvedir.
  • İdrar söktürücü etkisi vardır.
  • İçerisinde bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Kolesterolü dengeleyerek yüksek kolesterolün önüne geçer.
  • Besin zehirlenmesi esnasında tüketilmesi zehirlenmeyi büyük ölçüde azaltır.
  • Tansiyonu dengelemesi özelliği ile biliniyor.
  • Stresi azaltarak stres sonucu ortaya çıkan baş ağrısını azaltır.
  • Uykudan önce yenilen kamkat meyvesi uykusuzluk sorununu büyük ölçüde azaltır.

Kamkat Meyvesi Ne Zaman ve Nerelerde Yetişir?

Kamkat meyvesi genellikle yaz aylarında çiçek açan ağaçların son baharda bu çiçeklerin daha da büyümesi sonucu oluşurlar. Bu çiçeklerin meyveye dönüşüp tam olarak olgunlaşması ise ocak şubat aylarını bulmaktadır. Kamkat meyvesi hemen hemen her evde uygun koşullar sağlandığı sürece yetişebilir. Çünkü kamkat meyvesinin ağacı büyük bir ağaç değildir ve evde büyük bir saksı içerisinde yetişmektedir.

Sıcağı seven kamkat bitkisi yetiştirirken uygun ortamın sağlanmış olması çok önemlidir. Özellikle kışın bu bitkinin sıcaklığının belli bir seviyenin altına düşmemesi gerekir. Türkiye de en çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Akdeniz bölgesi dışında ise Rize de yetişmesi ve burada bulmak mümkündür.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Melisa Bitkisi

Read Next

Tavuk Karası Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?