Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

kantaron yağı nedir

kantaron yağı faydaları, kantaron çiçeği, kantaron bitkisi

Bugün sizlere Kantaron yağı hakkında bilgiler vereceğiz. Kantaron yağı nedir? Kantaron yağının faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını arayacağız. Bakalım bu mucizevi bitkinin özelliklerini öğrenelim.

Kantaron Yağı Nedir?

Günümüzde doğal yollardan tedavi amacı ile bilinen kantaron yağının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı mucizevi faydaları sayesinde tıp alanında büyük ilgi gören ve bazı klinik çalışmaları ile değerlendirmeye alınan bir yağ türüdür. Kantaron yağı ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen kantaron bitkisinden elde edilen ve tedavi amaçlı kullanılan bir yağ türüdür. Kantaron yağı en çok cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Kantaron yağı faydaları ise Halk arasında da genel olarak cilt yanıklarında kullanıldığı bilinmektedir. Yanık üzerindeki acı hissini azaltarak cildin yanığa bağlı olarak tahriş oranını azaltmaya veya tamamen iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Özellikle eski zamanlarda da hekimler tarafından bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılmış ve etkili olduğu tespit edilmiştir. Kantaron yağının en çok bilinen faydaları;

  • Vücutta oluşan deri hastalıklarına iyi gelir.
  • Damar iltihaplarında ve varis gibi sorunların iyileşmesinde tedavi edicidir.
  • Yanık, yara gibi durumlarda oluşan cilt hasarlarını iyileştirir.
  • Vücudun bağışıklık seviyesini yükselterek mikroplara karşı direnç oluşturur.
  • Mide ağrı ve mide yaralarına ayrıca adet döneminde adet sancılarının azalmasında etkilidir.
  • Bebeklerin cildine kullanıldığında isilik ya da pişik gibi sorunları engeller.
  • Çözümü çok zor olan güneş yanıklarının dahi tedavi edilmesinde etkilidir.

Kantaron yağı faydaları sadece cilt sorunlarında değil psikolojik hastalıklarda tedavi edici etkisi vardır. Sinirsel sorun yaşayan kişilerin çaylarına ya da yemeklerine damlatılarak psikolojik olarak rahatlaması sağlanır. Saçların uzamasında da yine kantaron yağının mucizevi etkisi vardır. Banyodan önce saç bakımı için kantaron  yağı ile saça ve saç diplerine masaj yapılarak bir süre bekletilmesi hem saçın daha hızlı uzamasına hem de saç kırıklarının azalmasına yardımcı olur.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Özgürlükler Şehri! Amsterdam Gezi Rehberi

Read Next

Gül Suyunun Mucizevi Faydaları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?