Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş otu üzerinde mor çiçekleri olan ve biraz lavantaya benzeyen aynı tür olan şifalı bitki türlerindendir. Karabaş otunun çok eski zamanlardan beri bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Mikropları yok etme özelliğine sahip olup tarihte bir çok salgın hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca karabaş otunun çiçeklerinden de sağlığa çok faydalı yağ elde edilmektedir. Bazı bölgelerde bu bitki ile reçel de yapılmaktadır.

KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI

  • En önemli özelliği kalp hastalıklarına karşı koruma özelliği bulunmaktadır.
  • Vücudu mikroplara karşı korumaktadır.
  • Boğaz ağrılarında, öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi edici etkiye sahiptir.
  • Özellikle vücudun ruh sağlığı yönünden rahatlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle bir çok anksiyete bozukluklarında kullanıldığında sakinleştirici etki yaratmaktadır.
  • Karabaş otu genel olarak vücudun dış yapısında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Yani yaraların iyileşmesinde etkili bir bitkidir.
  • Kış hastalıklarında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

Bunlar dışında karabaş otunun en önemli özelliği ve halk arasında en çok bilinen özelliği sigarayı bırakmak için yardımcı olmasıdır. Karabaş otu içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde vücudun nikotin ihtiyacını karşılayarak sigaraya duyulan ihtiyacı azaltmaktadır. Bu nedenle halk arasında genel olarak sigarayı bırakmak için kullanılmaktadır.

KARABAŞ OTU NASIL KULLANILIR?

Karabaş otu toplandıktan sonra kurutularak saklanmaktadır. Bir çok aktarda da satılmaktadır. Karabaş otunu sıcak su içerisinde biraz bekleterek çay gibi tüketmek mümkündürc

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?