Kedi Nanesi Bitkisi

Kedi nanesi bitkisi nedir? Kedi nanesi bitkisi neye yarar?

Kedi Nanesi Nedir?

Nane türü olan bir bitki türüdür,Kedi nanesi bitkisi denilmesinin sebebi bazı kedilerin bu bitkiden psikolojik olarak etkilenmesidir. Bazı kediler bitkiye yaklaştığında tuhaf hareketler sergileyebilir. Bu nedenle bu nane türüne kedi nanesi denilmektedir.

Kedi Nanesinin Faydaları Nelerdir?

Kedi nanesi bitkisi insanlara faydalı bir bitkidir. Ayrıca kedilere de faydası olan bir bitkidir. Kedi nanesi çayı yapılarak tüketilir. Özellikle psikolojik sağlık sorunlarında yatıştırıcı etki yapar. Bunun dışında bir çok faydası bulunur. Bunlar;

  • Özellikle uyku sorunlarına yardımcı olur.
  • Kedi nanesi çayı tüketildiğinde sakinleştirici etki yapar. 
  • Adet döneminde oluşan karın ağrılarını azaltır. 
  • Gribal enfeksiyon sorunlarında iyileşmeye yardımcı olur. 
  • Migren ve kas ağrılarına iyi gelir.
  • Saç diplerini güçlendirerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. 
  • Zayıflamaya yardımcı olur. 

Kedi Nanesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kedi nanesi çayının hazırlanışı çok pratiktir. Kedi nanesi kurutulmuş olarak aktarlarda bulunur. Tüketilecek kadar bir bardak suya bir kaşık kedi nanesi eklenerek demlemeye bırakılır. Ortalama 10 dakika bekletildikten sonra sıcak olarak tüketilir. Düzenli kullanıldığında etkileri görülecektir. 

Kedi nanesi çayı kullanılırken dikkat edilmesi gereken baz durumlar vardır. Hamile bayanların ya da emziren annelerin kullanmaması gerekir. Onun dışında kullanım yapan kişilerin de sağlık ile ilgili sorun yaşayanların ya da ilaç kullananların mutlaka doktora sorarak kullanması gerekir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Yulaf Zayıflamada Kullanılır mı?

Read Next

Tükenmişlik Sendromu

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?