Kıtır Kabak Reçeli

Kıtır Kabak Reçeli

Bal kabağı oldukça faydalı bir besin olduğu için farklı birçok şekilde tüketilmektedir. Kimileri yumuşak kıvamlı severken kimisi bu efsane lezzeti kıtır kıtır yemeyi tercih etmektedir. Birçok yörede de kireç kaymağında yapılmış kıtır kabak reçeli çok daha fazla tercih edilmektedir. Bu efsane lezzeti hem reçel olarak tüketebilir hem de tatlı olarak tüketebilirsiniz.

Malzemeler

  • 4 kilo bal kabağı (soyulmuş temizlenmiş)
  • 4 kilo toz şeker
  • 2 litre su
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu ya da 1 adet limon suyu
  • Tercihen çubuk tarçın ve karanfil
  • 500 gram sönmemiş kireç ve 6 litre su

Yapılışı

İlk olarak kireç kaymağını hazırlamak ile işe başlayalım. Bunun için sönmemiş kireci 6 litre su ile ıslatarak çözünmesi beklenir. Kıtır kabak reçeli için kireçli suyun bir gün önceden hazırlanması gerekir. Kireç suda yaklaşık 12 saat bekletilmelidir. Bu süre sonunda suyun üzerinde oluşan kireç kaymağı alınır ve su bulandırılmadan başka bir kaba alınır. Burada suyun oldukça duru kalmasına özen gösterilmelidir. Daha sonra bu suya istediğiniz şekil ve büyüklükte kabakları koyun. Bu şekilde yaklaşık 16-18 saat bekletin. Süre sonunda kabakları sudan çıkarın ve en az 5 kere iyice yıkayın. Kıtır kabak reçeli elde etmek için bu işlemlere dikkat etmek gerekir. Son olarak 2 saat kadar suda bekletin ve tekrar yıkayın.

Diğer tarafta şeker ve suyu bir tencereye alarak kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan şerbetin içerisine kabakları ekleyin. Şerbet tekrardan kaynamaya başlayınca altı kısık şekilde en az 2 saat pişirilmelidir. Rengi parlak ve şeffaf olan kabaklar pişmiş demektir. Son olarak içerisinde limon suyu da eklenir bir taşım daha kaynatılır. Kıtır kabak reçeli artık hazır. İster sıcakken kavanozlara koyup uzun süre muhafaza edebilir isterseniz hemen tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çocuklarda Mahremiyet

Read Next

Koltukların Bitmeyen Çilesi Su Lekeleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?