Kolesterol Nedir?

Kolesterol Nedir?

Kolesterol iyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol olmak üzere ikiye ayrılır. Kanda bulunan bir yağı ifade eder. Bu kan yağının adı lipiddir. Vücut için büyük bir tehlike oluşturur. Bazı tehlikeli hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle kötü kolesterolü çok iyi takip etmek ve dengede tutmak gerekir. İyi huylu kolesterolün eksikliği ise vücutta bazı fonksiyonların bozulmasına neden olur.

Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Kolesterolün birçok nedeni olmakla birlikte en büyük nedeni beslenme alışkanlıklarındaki bozukluktur. Yani sağlıksız beslenme kolesterolün yükselmesine neden olur. Yaşın ilerlemiş olması da yine kolesterol nedenleri arasında yer almaktadır. Bir kişinin yaşı ne kadar ilerlemiş olursa kolesterolün yükselme olasılığı da o kadar artar.

Aşırı kilolu kişilerin kolesterol problemi yaşama olasılığı çok yüksektir. Sigara içmek de yine kolesterol nedenlerinden birisidir. Kolesterol sorunu yaşayan bir insan eğer fazla kilolu ve sigara kullanıyor ise mutlaka zayıflamalı ve sigarayı bırakmalıdır. Genetik faktörler, geçirilen bir takım hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlarda kötü kolesterolün yükselmesine neden olur.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterolü olan kişiler genellikle herhangi bir belirti göstermeden yaşarlar. Bu nedenle ağır bir hastalık geçirinceye kadar kötü kolesterolün yüksek olduğunu anlamayabilirler. Buda kolesterolü yükselen bir kişi için oldukça tehlikelidir.

Kolesterolü Dengede Tutan Besinler Nelerdir?

Kolesterolü dengede tutmak vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü dengede olmayan kolesterol daha büyük hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Kolesterolü dengede tutan besinler ise şu şekildedir;

  • Balık: balık içerisinde bulunan vitamin ve faydalı yağlar sayesinde kötü kolesterol seviyesini düşürerek dengede kalmasını sağlar. Bu nedenle sağlıklı beslenme açısında balık çok önemlidir.
  • Avokado: kalp dostu olması nedeni ile kolesterolü dengelemede büyük bir payı vardır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler: damar sertliğini engellediği için kolesterolün düşmesine neden olur.
  • Kuru erik: içerisindeki lifler sayesinde kalbi korumada payı çok büyüktür.
  • Domates: antioksidan etkisi yüksek olan bu sebze düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Ceviz: kalp dostu olan ceviz mutlaka her gün tüketilmelidir.
  • Karpuz
  • Hurma
  • Elma
  • İncir

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Tavuk Karası Nedir?

Read Next

Tansiyon Yükselmesi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?