Melisa Bitkisi

Melisa Bitkisi

Melisa bitkisi, nane ailesinden bir bitki türüdür. Yüzyıllardır bitkilerden şifa elde edenlerin en başta kullandıkları bitkiler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise oldukça faydalı ve değerli bir bitki olmasıdır. Bu bitkinin yetiştirilmesi oldukça kolay, fiyatı ise çok uygundur.

Bitkiyi temin etmekte yetiştirmek kadar kolaydır. Bu bitkinin halk arasında bilinen adı oğul otu ya da kovan otudur. Bu bitki genellikle çay olarak tüketilir.

Melisa Bitkisinin Faydaları

Melisa bitkisi oldukça faydalı bir bitki olduğu için hemen hemen her evde bulunması gereken şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Faydası saymakla bitmeyen bu bitki çay olarak demlenir ve düzenli kullanımda birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Melisa bitkisinin faydaları ise şu şekildedir;

  • Sakinleştirici etkisi ile uykusu sorunu çekenler için en güzel çözümdür.
  • Mide ve sindirim sorunu olanlar düzenli olarak tükettiği zaman bu sorun ortadan kalkar.
  • Uçuk ve ağız yaraları için oldukça faydalıdır.
  • Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı büyük ölçüde azaltır.
  • Yağ yakma etkisi ile kilo vermeyi hızlandırır.
  • Regl ağrıları ile başa çıkabilmek için tüketilebilir.
  • Cildin yenilenmesini sağlayarak güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar.
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği vardır.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Mikrop öldürme etkisi ile böcek ısırmalarından kaynaklı sorunları önler.

Melisa Bitkisi Nasıl ve Ne Sıklıkla Tüketilmelidir?

Melisa bitkisi genellikle çay olarak tüketilir. Çayını yaparken taze melisa yaprakları ya da kurutulmuş melisa yaprakları kullanılır. Melisa bitkisi üzerine sıcak su dökülerek demlenmesi beklenir ve demlenen çay süzülerek içilir. Her bitkide olduğu gibi aşırıya kaçılmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

Melisa Bitkisinin Zararları

Melisa bitkisinin şifalarının yanında bir takım zararları da vardır. Fakat bu zararlar aşırı tüketim sonucunda ve bazı hastalıkların mevcut olması ile ortaya çıkar. Aşırı şekilde tüketilmesi tansiyon düşmesine neden olduğu için baş dönmesi yapar. Sakinleştirici ilaçlar ile birlikte alınması etkiyi arttıracağı için bu hususta dikkatli olmak gerekir.

Hamilelik döneminde düşüğe ya da erken doğuma neden olabileceği için tüketilmemesi tavsiye edilir. Şeker ve tiroid hastaları kullanmadan önce mutlaka hekime başvurmalıdır. Kesinlikle doktorlarına danışıp kullanmalıdırlar.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Read Next

Kamkat Meyvesi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?