Okaliptus Yağı Nedir?

Okaliptus Yağı Nedir?

Avustralya’da yetişen okaliptus ağacından elde edilen okaliptus yağı, bu ağacın yapraklarının kurutulması ile sıvı şekle gelir. Dünyada oldukça yaygın kullanılan bu yağın sağlığa faydası saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve antioksidan özelliği olan yağ doğal iltihap sökücü olarak da kullanılmaktadır.

Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklığında Kullanımı

Okaliptus yağı içerisinde bulundurduğu iyileştirici maddeler sayesinde soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığına oldukça faydalı. Bu yağın koklanması burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı oluyor.

  • Sıcak suya 10 damla okaliptus yağı damlatarak bir havlu yardımı ile başınızı kapatın ve bu havayı soluyun. Günde 2 kez uygulanabilen bu yöntem ile burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Eklem ve Kas Ağrılarını Bire Bir

İçerisinde bulunan iltihap sökücü özellik eklem ve kas ağrılarının kesilmesine büyük oranda fayda sağlamaktadır.

  • 2 damla okaliptus yağı ile 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır ve ağrıya bölgeye masaj yaparak uygulanır. Günde 3 kez yapılabilen bu karışım eklem ve kas ağrılarını hafifletmektedir.

Baş ağrısını hafifletir

Etkili ağrı kesici özelliği taşıyan okaliptus yağı sinüs kanallarınızda ki tıkanıklığı gidererek şiddetli yaşanan baş ağrılarını hafifletmektedir.

  • Birkaç damla okaliptus yağını sıcak bir suya koyun ve başınızı eğerek bir havlu yardımı ile bu havayı soluyun. Buna ek olarak 2 damla okaliptus yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak ağrıyan başınıza sürebilirsiniz.

Saç Bitleri İle Savaşır

Okaliptus yağ tüm bu özelliklerinin yanı sıra doğal bir böcek ilacıdır. Saç diplerinde oluşmuş kızarıklık ve bit oluşumuna oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

  • Kullandığınız şampuanın içerisine okaliptus yağı ekleyin ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra saçlarınızı iyice yıkayın ve durulayın. Haftada 2 defa uygulayabildiğiniz bu yöntem ile saç kızarıklığı ve bit oluşumundan kurtulabilirsiniz.

Yaralara İyi Gelir

En çok kullanıldığı alan yaraları iyileştirmek olan okaliptus yağı bu özelliği ile dikkat çekiyor.

  • Birkaç damla sıktığınız okaliptus yağını 1 yemek kaşığı kadar sirke ile karıştırın ve zedelenmiş bölgeye sürün. 20 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Katarakt Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Read Next

Saç Nezlesi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?