Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir? Arılar bal üreten canlılar olarak bilinmektedir. Ancak arıların tek faydası bal üretmek değildir. Propolis de arıların doğaya kazandırdıkları en önemli besinlerden biridir. Propolis arıların yine bitki yoluyla ürettikleri ancak kovanlarının içerisine zemin hazırlamak ya da kovanı korumak için ürettikleri bir besindir. Arılar bal yapmadan önce propolis ile kovanı korumaya alarak balın bakteri kapmamasını sağarlar. Son yıllarda propolisin kullanımı da artmış durumdadır. Çünkü sağlık açısından mucize faydaları vardır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

 Propolisin faydaları;

  • Propolisin en önemli faydası kanser hücrelerini yok etmesidir. Ayrıca kansere karşı vücut direnci oluşmasını da sağlar.
  • Çocukların gelişim bozukluğunda tedavi edici etki eder. Çocukların daha sağlıklı ve hızlı gelişmesinde çok önemli bir etkiye sahiptir.
  • Propolisin yara iyileştirme etkisi de vardır. Özellikle ağız yaralarının iyileşmesinde çok etkilidir.
  • Günümüzün en büyük sorunları halsizlik ve yorgunluk sorununa karşı bire bir etkilidir. Vücudun enerji seviyesini yükselterek zinde olunmasını sağlar.
  • Propolis bir doğa mucizesi olup doğal bir antibiyotiktir.
  • Kan şekeri seviyesini dengede tutmayı sağlar. Özellikle takviye gıda olarak kullanılması sağlık sorunlarının önüne geçmektedir.

Bu sorunların önüne geçmek ve vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamak için propolis kullanımı oldukça önemlidir. Hatta uzmanlar propolisin arıların ürettiği doğal baldan daha faydalı olduğu bile söylenmektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis kullanmadan önce mutlaka uzmana danışmalıdır. Özellikle bal gibi besinlere alerjisi olanlar için kullanılması zararlı olabilir. Propolis günümüzde kapsül olarak ya da toz halinde satılmaktadır. Hatta eczanelerde de propolis ürünleri sağlık bakanlığı onaylı satılmaktadır. Kullanımında ise özellikle toz halinde olanlar süt, yoğurt ya da meyve suyu gibi içeceklere katılarak içilebilir. Özellikle süt ile kullanılması daha uygun olacaktır. Kapsül şeklinde olanlar ise eczacı ya da hekimin önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?