Semiz Otu Nedir? Semiz Otu Faydaları Nelerdir?

SEMİZ OTU NEDİR?

Semiz otu faydaları için önce genel olarak tüm dünyada yetişen ancak anavatanı Hindistan olan bir bitki türüdür. İçerisinde yoğun oranda demir minerali ve C vitamini bulundurmaktadır. Bu nedenle sağlığa da oldukça faydalı bir bitkidir. Yeşillik olarak tüketilmektedir.

SEMİZ OTUNUN FAYDALARI

  • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudun direncini yükseltmektedir. Vücut direncinin artmasına bağlı olarak da hastalıklara karşı bireyi korumaktadır.
  • Kalp damarlarında oluşan tıkanıkların açılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Semiz otunun en önemli özelliği içerisinde demir mineralinin çok yoğun olmasıdır. Bu nedenle de kansızlık gibi sorunlarda tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle sık sık idrara çıkardığından böbrek taşı düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
  • Semiz otu bazı cilt tahrişlerinde de tedavi edicidir. Yaralanan ya da yanık bölgeye ezilerek koyulduğunda rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
  • Bağırsak sorunlarında özellikle kabız sorunlarının çözülmesinde etkilidir.

SEMİZ OTU NASIL KULLANILIR?

Semiz otu faydaları için kullanımınız bilmeliyiz. Kullanımı özellikle son yıllarda daha da artmaktadır. Yemeklerde, salatalarda sürekli kullanılmaktadır. Semiz otu kullanılmadan önce bol su ile yıkanmalıdır. Daha sonra tercihe göre kullanılabilir. Zeytinyağlı olarak yemeği yapılarak tüketilebilir. Yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Özellikle de salatalarda kullanılması yani çiğ olarak tüketilmesi semiz otu içerisindeki minerallerin vücuda direk geçmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda cacık olarak da tüketilebilir. Yine sofralarda diğer yeşillikler gibi üzerine limon sıkılarak da tüketilebilir. Semiz otunun yemeği de faydalı diğer yöntemlerle tüketilmesi de faydalıdır. Ancak çiğ olarak tüketilmesi sağlığa daha faydalıdır. Özellikle kanser hastalarının bağışıklık sisteminin güçlenmesi için semiz otu tüketimi önemlidir. Çünkü kanser hastaları normal bireye oranla daha düşük bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu nedenle vitamin değeri yüksek besinler tüketilmesi ve vücudun enerjisinin yüksek tutulması açısından semiz otu tüketilmesi gerekmektedir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?