Tahin Nasıl Yapılır? Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin, susamın ezilmesi ile yapılan bir özellikle kahvaltıda pekmez ile karıştırılarak tüketilen tatlı bir hale getirilen besin türüdür. Susam tahin haline gelmesi için bir takım aşamalardan geçer. Öncelikle ilk yapılan susamın tuzlu suda bekletilmesidir. Susam tuzlu suda bekletilerek özü yani içi suyun yüzeye çıkması ve kabukların dibe çökmesi sağlanır. Suyun üzerinde kalan susamın özü daha sonra iyice ezilerek tahin elde edilir. Tahin oldukça yağlı bir besin olup bu yağ susamdan dolayı yoğundur.

Tahinin faydaları nelerdir?
Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin faydaları nelerdir? Tahin halk arasında çok sık tüketilen bir besindir. Ancak tüketenlerin çoğu faydaları hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir. Tahin tam anlamı ile vitamin deposudur. İlaçların dahi tedavi etmekte zorlandığı hastalıklara ve sorunlara iyi gelmektedir. Tahinin faydaları;

  • Tahinin en önemli faydası kansızlık sorununa iyi gelmesidir. Özellikle soğuk bölgelerde tahin tüketilerek üşümenin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
  • Tahin mide yaralarında aç karnına tahin tüketilmesi halinde yaranın mucize bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.
  • Tahinin içerisinde yoğun miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu da kemik gelişiminde yararlı olduğunu göstermektedir.
  • Tahin vücut metabolizmasının dengeli olarak çalışmasını sağlamaktadır.
  • Tahin aşırı kilolu kişilerin zayıflamasında da etkili bir besindir. Çünkü aç karnına tüketildiğinde vücuda tokluk hissi vermektedir.
  • Tahin aç karnına tüketildiğinde bağırsak sorunları olanlar için bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır.
  • Vücudun demir mineralini dengelemektedir.Demir eksikliği sorununda tedavi edici etkiye sahiptir.
Tahinin faydaları nelerdir?
Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin düzenli olarak her gün tüketilmelidir. Özellikle aç karnına iki kaşık tahin yenmesi vücudun dinç olmasını da sağlayacaktır. Tahin kanser hastalıklarında da olumlu etkiye sahiptir. Düzenli tüketilerek kansere karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar. İçerisindeki mineraller sayesinde doğada bulunan en değerli besinlerdendir. Sağlıklı yaşam için ve vücudun kas gelişimi için özellikle çocuklarda tüketimi sık sık yapılmalıdır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kıvırcık Saçlar İçin 8 Bakım Önerisi

Read Next

Yönetici Çalışan İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?