Tansiyon Yükselmesi Nedir?

Tansiyon Yükselmesi Nedir?

Tansiyon yükselmesi, bir insanın tansiyonunun normal değerlerin üzerine çıkmasıdır. Sağlıklı bir insan da tansiyon değerlerinin 120 ye 80 olması gerekir. Yani halk arasındaki tabir ile 12/8 normal tansiyon değeri olarak kabul edilir. Bu değerin üzerine çıkan tansiyon yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon yükselmesinin birçok nedeni vardır. Fakat bu nedenler her insan da aynı olmayabilir. Genel olarak aynı nedenlerden ötürü tansiyon yükselse de bazı insanlarda tansiyonun yükselmesine neden olan bir sebep, bazı insanlarda çok aşırı yükselmeye neden olmaz. Genel olarak tansiyon yükselmesinin nedenleri şunlardır;

  • Tansiyon yükselmesinin en önemli nedenlerinden birisi yaş faktörüdür. İlerleyen yaş dikkat edilmediği zaman yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Beslenme şekli, aşırı tuzlu ve yağlı beslenme tansiyonun yükselmesine neden olur.
  • Genetik faktörlerde tansiyon yüksekliği nedenleri arasında yer alır. Ailesinde tansiyon hastası olan bir kişinin tansiyon hastası olma olasılığı çok yüksektir.
  • Aşırı kilo vücudun sağlıksız ve dengesiz olmasından dolayı tansiyonun yükselmesine neden olur.
  • Aşırı stres ve kaygı kan basıncının artmasına neden olduğu için tansiyonun da yükselmesine neden olur.
  • Şeker hastalığı yüksek tansiyonun bir diğer nedenidir.
  • Spor yapmamak ya da aşırı hareketsiz bir yaşam tansiyonu yükselten bir diğer nedendir.
  • Çok fazla alkol kullanmak da yine tansiyon yüksekliğine neden olur.

Yüksek Tansiyonun Zararları

Yüksek tansiyon, kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bazı durumlarda hastanın hayatını tehlikeye bile sokabilir. Yüksek tansiyon hastası olan kişiler dikkat etmediği zaman beyin kanaması geçirip felç kalabilir. Hatta bazı hastalar bu nedenden hayatını bile kaybedebilir. Bu nedenle bu kişilerin tansiyonlarını sürekli kontrol altında tutması ve yükselmesi durumunda en kısa zaman da önlemini alması gerekir.

Tansiyon Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Yüksek tansiyon mutlaka önlem alınması gereken bir hastalıktır. Bu hastalar tansiyon yükseldiği anda bir takım önlemler almalıdır. Eğer yükseklik devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tansiyon düşüren bazı besinler tüketilerek kısa bir süre beklenmelidir.

Limon suyu içmek ya da limon yemek tansiyonu düşürebilir. Stresli ortamlardan uzak durulmalı, alkol tüketimi kesilmelidir. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve dinlenilmelidir. Dinlenerek tansiyonu düşürmek mümkün olabilir. Bu süreçte sık kontrol çok önemlidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kolesterol Nedir?

Read Next

2019 Yılında Öne Çıkacak Estetik Trendler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?