Cemal Süreya Kimdir?

#cemalsureya #üvercinka #hayatkısa #şair #yazar #aşık

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Cemal Süreya’yı ne kadar tanıyorsunuz? İkinci Yeni akımının öncülerinden kabul edilen şair hakkında bilgi sahibi olmak için Cemal Süreya kimdir başlıklı bu yazıyı incelemelisiniz.

Cemal Süreya ismini duymayan yoktur diye düşünüyorum. En azından onun edebiyatımızın en ünlü şairlerinden biri olduğunu biliyorsunuzdur. Bir yerlerde sözlerini görmüş kopyala yapıştır yapıp sosyal medya hesaplarınızda paylaşmışsınızdır. Kısacası detaylarıyla olmasa da onu şair kimliğiyle tanıyorsunuzdur. Peki daha fazlası?

Ünlü şairimiz hakkında ayrıntılı bilgileri bulacağız bu yazıda Cemal Süreya kimdir sorusunun cevaplarını öğreneceksiniz. Ve İnanın bana; onun nasıl o kadar etkileyici şiirler yazdığını, insanın içine işleyen cümleleri hangi duygularla yoğrularak kaleme aldığını gördüğünüz de Cemal Süreya ya biraz daha hayran kalacaksınız.

1931 yılında dünyaya gelmiş Cemal Süreya! Evet, yalnızca 1931! Çünkü ünlü şairin Doğum tarihini ayı ve günü belli değil. Anlayacağınız Türk edebiyatının en ünlü şairleri arasında yer alan Cemal Süreya hakkında ilk etkileyici bilgi bu ama en güzel aşk şiirleri ile birlikte daha pek çok farklı türde eser veren ünlü kişiliğe dair bilinmesi gereken daha bir dizi şey var.

O dönemler Erzincan’a bağlı olan (günümüzde Tunceli) Pülümür adındaki ilçede dünyaya gelmiş ileride başarı bir şair olarak alınacak Cemal Süreya. Hüseyin ve Gülbeyaz çiftinin ilk çocuğu olarak başlamış ömür yolculuğuna.

DERSİM SÜRGÜNÜ VE CEMAL SÜREYA

Küçük bir çocukken hem annesinden, hem de memleketinden olan şair hiçbir zaman bu iki olayı unutmamış. Yerini yurdunu kaybeden bir yolcu gibi aşklarında hep annesini arayan Cemal Süreya. Üvey anne kavramı ile tanışan şair hem kendisine hem de kardeşlerine kötü davranan kadını hiçbir zaman kabullenmemiş. Cemal Süreya’nın annesiz kalışından sonra yaşadığı en yıkıcı duvar olmuş diyebiliriz.

İlkokulu ve Ortaokulu Bilecik’te tamamlayan şair, babasından habersiz olarak girdiği parasız yatılı sınavını kazanarak İstanbul’a Haydarpaşa Lisesi’ne gitmiş. Edebiyata olan merakı ise henüz ilkokul dönemindeyken başlamış. İyi bir okuyucu da olan Cemalettin Seber, daha ilkokuldayken Dostoyevski eseri Suç ve Cezayı defalarca okumuş.

Ayrıca spora ilgi duyan ünlü isim, ortaokuldayken 100 metre koşusuna katılarak yarışmada birinci olmuş.

Bu dönemde ileride eşi olacak Seniha Hanım ile de sınıf arkadaşıymış.

Liseden sonra Ankara Üniversitesi’ne giden Süreya Siyasal Bilgiler fakültesinde maliye ve iktisat bölümü’nü bitirmiş. 1953’te öğrenciliği hala devam ederken Ortaokulda âşık olduğu Seniha Hanım ile evlenmiş. Aynı yıl Süreya ‘Şarkısı Beyaz’ isimli ilk şiirini Mülkiye dergisinde yayınlanmış. Evliliği pekiyi gitmeyen şair hem eğitim seviyesindeki fark hem de maddi sıkıntılar yüzünden eşiyle sık sık tartışıyormuş.

Ayrıca bu dönemde kimsenin kim olduğunu bilmediği bir kadınla aşk yaşamış ve onun için ‘Üvercinka’ isimli ünlü şiirini yazmış. 1955 yılında İstanbul’a müfettiş yardımcısı olarak atanmış. 1957 yılında babasını kaybeden şair Onun için “Sizin Hiç Babanız Öldü mü” isimli şiirin yazmış. Ayrılığın ardından üvey annesi Refika Hanım ve kardeşinin yanına taşınan şair 1958’de ÜVERCİNKA  isimli kitabını çıkartmış ve 1959’da askere gidip 1960 yılının sonunda terhis olmuş. 1961 yılında görevde olarak Paris’e gönderilen Cemal Süreya buradayken “Kars” şiirini yazmış.

BÜYÜK AŞKI TOMRİS UYAR

Ünlü isim hayatındaki kadınlar eşleriyle sınırı değilmiş hem evliyken hem de bekârken birçok kadınla ilişki yaşamış. Ama en çok dikkat çeken ilişki kendisi gibi o da evli iken ilişki yaşamaya başladığı Tomris Uyar olmuş. Mektuplaşmaya başladıklarında Ülkü Tamer ile evli olan Tomris Uyar kısa süre sonra Boşanmış ve Süreya ile birlikte yaşamaya başlamış. Süreyya’nın deli gibi âşık olduğu kadınla ilişkisi 3 senenin sonunda bitmiş. Ve bu ayrılıktan sonra şair tomrise yazdığı bütün Mektupları yırtıp atmış. Tomris ise kısa bir süre sonra eşi olacak Turgut Uyar ile aşk yaşamaya başlamış.

9 ocak 1990’da 59 yaşındayken ölen ünlü edebiyatçı İstanbul Beyoğlu’ndaki Kulaksız mezarlığında defnedilmiştir.

CEMAL SÜREYA’NIN TAKMA ADLARI VE SOYADINI DEĞİŞTİRME HİKÂYESİ

Birsen sağak, Ali Fakir, Ahmet Gürsu, Dr Suat Hüseyin, Hasan Basri, Osman Mazlum, Cemasef, Suna Gün, Ali hakir, Hüseyin Karayazı, Adil Fırat, Genco gümrah, Charles Suares gibi takma adlar kullanan Cemal Süreya’nın soyadını değiştirme hikayesi ise şöyle. Üvey kızı Gonca Uslu Süreyya iddiaya girmeyi çok sever ve arkadaşı ile sık sık iddialı iddialaşırlarmış. Şair bir arkadaş ile iddiaya giren Süreya Eğer kaybederse soyadından bir harf bildireceğini söylemiş. Ve kaybederek Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiş.

CEMAL SÜREYA’NIN ESERLERİNDEN BAZILARI

*Üvercinka

*Göçebe

*Sevda sözleri

*Sıcak Nal ve güz bitiği

*Beni Öp sonra doğur beni

*Korkarak vinç ve Uzaktan Seviyorum seni

bunlara ek olarak 99-100 günler papirüsten başyazılar folklor şiire düşman uzat saçlarını Frigya güvercin donatısı gibi düz yazıları da bulunmaktadır.

Cemal Süreya’nın kendisi ile ilgili bir alıntı da şu şekilde devam ederek hayatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri de son noktayı koymuş olacağız.

CEMAL SÜREYA DER Kİ;

Asıl yeteneğimin ney olduğunu tam kestirebilmiş değilim. 1931 yılında doğdum, 1937 yılında annem öldü.1944 yılında Dostoyevski okudum O gün bugün huzurum yoktur. Kendimi şiirin içinde buldum Belki de çevremde yalnız şiir vardı ya da şiire yakın şeyler vardı çevremde.

Uyandım uyandım,

Hep seni düşündüm yalnız seni

Yalnız senin gözlerini

Sen bayan Nihayet

Sen Ölümüm kalımım

Ben artık Adam Olmam bu derde düşeli.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Read Next

Nasıl Yönetici Olunur?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?