Aamir Khan Kimdir?

Aamir Khan

Aamir Khan, Hint oyuncu, yapımcı ve yönetmendir. Tam adı Mohammed Aamir Hussain Khan’dır.

Khan 14 Mart 1965 yılında Hindistan’ın Maharashtra eyaletinin başkenti Mumbai (Bombay) şehrinde doğmuş yapımcı Tahir Hussain ve Zeenat Hussain’in oğludur. Amcası, Nasir Hussain yapımcı ve yönetmen olan Khan’ın bazı akrabaları da Hint film sektöründedir.

Aamir Khan başarılı kariyeri boyunca, Hint sinema tarihinin en etkileyici ve popüler aktörü olmuş ve dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Film fare Ödülü kazanmıştır. Bununla birlikte Hindistan hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri ve 2010 yılında Padma Bhushan olarak onurlandırılmıştır. 30 Kasım 2011 de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir. Ayrıca 2014 yılında 2. Kez Barış Elçisi seçilmiştir.

Aamir Khan Kariyeri Adımları

Sinema kariyerine çocuk yaşta amcası Nasir Hussain’in filmi Yaadon Ki Baarat(1973) ile adım atan Khan, ilk uzun metrajlı filmi Holi (1984) ve arkasından trajik aşk filmi Qayamat Se Qayamat Tak(Kıyametten Kıyamete) (1988) ile başarısını kanıtlamıştır. Korku filmi olan Raakh (1989)’taki rolü ile Ulusal Film Ödülleri Jüri Özel Ödülüne layık görülmüştür. 1990’lı yıllarda yaptığı romantik dram filmi Dil(1990), romans Raja Hindustani (1996) ve ona ilk Filmfare Ödüllerinde En İyi Oyuncu Ödülünü kazandıran dram filmi Sarfarosh(1999) ile Hint Sineması’na öncülük edeceğini kanıtlamıştır. Khan ayrıca Kanada-Hint ortak yapımı Earth (Toprak)(1998) filmindeki rolü ile takdir toplamıştır.

Aamir Khan Toplumsal Duruşu

Bununla birlikte yardımsever kimliği ile tanınan Aamir Khan, Hint toplumunda bazıları politik krize dönüşmüş ςeşitli sosyal problemlere ςözüm aramaktadır.Bu amaςla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile bu sosyal sorunlara çözüm aramaktadır. İlk evliliğini Reena Dutta ile 1986 yılında yapmış ve bu evliliğinden Junaid (oğlu) ve Ira(kızı) isimli iki çocuğu olmuştur. 2002 yılında boşanan Khan 2005 yılında Yönetmen Kiran Rao ile evlenmiş ve bu evliliğinden tüp bebek yolu ile Azad (oğlu) isimli çocuğu olmuştur.

Aamir Khan Bakış Açısı

Aamir Khan birçok alanda sosyal içerikli mesajları ile çocuk gelişimi, yetiştirilmesi konusunda değinmiştir. Buna örnek verilecek sözlerinden biri şu şekildedir.”Bir erkek çocuk ağlamaması gerektiğini düşünerek yetişiyor. bir çocuğa ağlama dediğiniz zaman duygularını ondan daha uzağa götürüyorsunuz. Sonra da karısını neden dövüyor diye şaşırıyorsunuz. Hindistan’da gerçek erkek ağlamayan, karısının elini tutmayan çocuğuna sarılmayan erkek olarak tanımlanmış. Tüm bu tanımlamalara bakarsak Ben gerçek bir erkek değilim, çünkü her zaman karımın elini tutuyorum çocuklarıma sarılıyorum ve sürekli ağlıyorum.”

Aamir Khan Filmlerinden Bazıları


2007 – Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir)
2008 – Ghajini
2009 – 3 Idiots (3 Aptal)
2010 – Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri)
2012 – Talaash (Aranıyor)
2013 – Dhoom 3 (Kargaşa)
2014 – PK
2016 – Dangal
2017 – Secret Superstar
2018 – Thugs Of Hindostan (Yapım Aşamasında)

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?