Duygu Asena Kimdir?

duygu asena eserleri

Siz hiç aşık oldunuz mu? Etinize kemiğinize yapışıyor, çıkartamıyorsunuz. Ne mantık tanıyor, ne kural.

Duygu Asena – Paramparça
duygu asena kimdir

Duygu asena kimdir? Gazeteci ve yazar kimliği ile tanınan kadın hakları savunucu değerli insan duygu asena 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Duygu Asena Atatürk’ün yaveri aynı zamadan CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev’in torunudur.

Duygu Asena Hayatı

Kadıköy Özel Kız Kolejinde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünden mezun oldu. Daha sonra pedagog olarak çeşitli görevlerde bulundu. Haseki hastanesi ve İstanbul Üniversitesine bağlı kurumlarda pedagogluk yaptı.

Yazarlık hayatına 1972 yılında Hürriyet gazetesi ile başladı. Daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde devam etti yazarlık hayatına Duygu Asena. Trt2 kanalında 90’lı yıllarda ‘ondan sonra’ adlı programı yaptı.

Duygu Asena Yazarlık kariyerine ‘Kadının Adı Yok’ İsimli kitabı ile giriş yaptı ve adını duyurdu. Yazdığı kitabı 1988 yılında müstehcen bulundu ve yasaklandı. Bu konuda açılan davalar ve yapılan itirazlar sonucunda iki yıl sonra yeniden basımına müsaade edildi. Bu dönemden sonra kitap Atıf yılmaz tarafından sinemaya uyardı.


Peki ama yaşamadan nasıl anlayacağız değip değmediğini?

Duygu Asena – Kahramanlar Hep Erkek

Duygu Asena Hayata Bakışı

Duygu asena kimdir? Sorusuna verilecek en önemli cevap buradadır. Kadınlarımızın var olabilmelerini ve kendi kendilerini tanımalarını sağlamak için bunu yüksek sesle dile getirmiştir. Kadının yaşayan en gelişmiş varlık olarak tanımlayan Duygu Asena bunu bazı konuşmalarında açık yüreklilikle söylemiştir. Bir konuşmasında kadının en gelişmiş varlık olduğunu anlatırken ‘Kadın iç güdülerini kontrol etmesini çok iyi bilir. Tahrik olsa da tecavüz etmez. Şiddet yanlısı, tahripkar ve sadece erkek oldukları için kendilerini üstün görenlerde bilsinler ki onlar da iç güdüleriyle hareket ediyorlar.’ Demiştir. Ve kadını savunmak noktasında cesurca bir hayat yaşamıştır.

duygu asena kimdir

Duygu Asena Ölümü

Duygu Asena beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 30 Temmuz 2006 yılında vefat etti. Türkiye’de kadın hareketinin liderlerinden olan Asena aynı zamanda dünya üzerinde feminizmin en önemli yazarları arasında gösterilmektedir.

Duygu Asena Eserleri

Duygu Asena’nın birbirinden değerli ve yayımlandığı dönemlerde etkili olan kitapları;

Paramparça – 2004

Aşk Gidiyorum Demez – 2003

Aslında Özgürsün – 2001

Aynada Aşk Vardı – 1997

Değişen Bir Şey Yok – 1994

Kahramanlar Hep Erkek – 1992

Aslında Aşk da Yok – 1989

Kadının Adı Yok – 1987

Duygu Asena’nın kitapları çeşitli dillere çevrilmiş dünya çapında satışı yapılmış eserlerdir.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Strese ve Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Read Next

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?