Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz diyeti nasıl yapılır.

Akdeniz diyeti aslında daha çok bir sağlıklı beslenme türüdür. Ancak son yıllarda diyet olarak da uygulanmaktadır. Akdeniz diyeti meyve, sebze tüketimi ağırlıklı olan bir diyet türüdür. Özellikle yeşil sebzelerin tüketimi Akdeniz diyetinin en önemli unsurudur. Sürekli taze meyve ve sebze tüketimi de bireyin fizyolojik yapısının da daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  • Unutkanlık sorununun azalmasına ve giderilmesinde etkilidir.
  • Şeker hastalığının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
  • Vücudun direnç seviyesini yükselterek mikroplara karşı koruma sağlar.
  • Sağlıklı ve hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.
  • Kalp hastalığı, damar tıkanıklığı gibi sorunlarda damarlardaki kan akışını düzenlediği için tedavi edici etkiye sahiptir.
  • Halsizlik yorgunluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.
  • Özellikle tansiyon ve kolesterol sorunu olan kişilerin sağlık sorunlarının en aza inmesine yardımcı olur.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyetinde hamur işi besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ekmek tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır. Eğer ekmek tüketilecekse de tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Akdeniz diyetinde tahıl tüketimi de yapılmalıdır. Ara öğünlerde bol bol yeşil sebze ve taze meyve tüketilmelidir. Yemeklerin diyetisyen tarafından verilen ölçüde tüketilmesi gerekmektedir. Akdeniz diyetinde yağ, çeker ve un tüketiminden uzak durulmalıdır. Akdeniz diyetinin ana kurallarından biri de bol bol balık tüketilmesidir. Yani beyaz et tüketimi daha çok yapılan bir diyettir. Akdeniz diyetinde yine su tüketmenin de önemi büyüktür. Su tüketimi ile birlikte spor yapılması da sağlıklı ve hızlı kilo verirken vücudun kas yapısının da güçlenmesini sağlamaktadır. Bu konu ile ilgili diyette suyun önemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kızartma türü yemekler yerine daha çok fırında ya da ızgara şeklinde pişirilen yemekler tercih edilmelidir. Akdeniz diyeti düzenli olarak uygulandığında 2 haftada ortalama 7 kiloya kadar verildiği görülecektir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Roma Gezi Rehberi 2019

Read Next

Kefir Nedir? Kefir Zayıflatır mı? Kefir Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?