Metabolizma Hızlandırmanın 8 Kolay Yolu

metabolizma hızlandırmanın kolay yolları

Kilo verirken kullanılacak en kolay ve en sağlıklı yöntem metabolizmayı hızlandırmaktır. Fakat bu durumu aşırıya kaçmadan ve gerekirse doktor kontrolünde yapılması gerekiyor. Çünkü her insanın bünyesi farklılık göstermekte. Metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermek isterken sağlığa dikkat etmekte fayda var. Peki, metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizmayı çalıştıran çaylar

Zayıflamak ve ödem atabilmek için en çok kullanılan yöntem doğal çaylardır. Fakat burada en önemli husus bu çayları bünyeyi yormadan kullanmaktır. Çünkü bünye bir yerden sonra yorulmaya başlar. Çaylar söylenilen süreden fazla kullanılmamalı.

Metabolizmayı hızlandıran salatalar

Evde kendi yöntemlerinizle çok kolay hazırlayabileceğiniz salatalar ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Fakat metabolizmayı hızlandırıp kilo vermek isterken açlık diyetine girip salata dışında bir şey tüketmemek sağlınızı kötü etkiler.

Sabah erken uyanmak

Erken uyanmak hormonlar açısından önem teşkil etmektedir. Kilo almayı ve metabolizmanın hızlı çalışabilmesi için sabah erken kalkmak önemli.

Sabah sade Türk kahvesi tüketin

Kahve bilindiği üzere içerisinde kafein-tein barındırır. Bu madde bünyeyi canlandırır ve hızlı çalışmasını sağlar. Fakat kalp rahatsızlığı olan insanların günde 1 bardaktan fazla kahve tüketmesi zararlı görülmektedir.

Uyandığınızda egzersiz yapın

Sabahları erken kalkmak söylediğimiz üzere metabolizmayı hızlandırır. Sabah uyandığınızda 5 dakikanızı ayırarak egzersiz yaparsanız eğer metabolizma daha hızlı çalışmaya başlayacaktır.

Yemeklerde baharat kullanın

Pul biber, kekik, tarçın, biberiye gibi baharatların vücudu canlandırıcı etkileri vardır. Bu yüzden yemeklerinizde mutlaka baharat kullanın.

Uyku

Her şeyin başı uyku. Aşırı uyku ya da aşırı uykusuzluk hali metabolizmayı olumsuz olarak etkiler.  Metabolizmayı hızlandırmak istiyorsanız uykunuzu düzene sokmanız gerekmektedir. Gün içerisinde 7,5 saatten az ya da fazla uyumamak sağlık açısından yeterli bir süreç olarak görülmektedir.

Yeterli miktarda su tüketin

Özellikle sabah uyandıktan sonra içeceğiniz bir bardak su ve ardından yapacağınız egzersiz metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bunun dışında ise susuz kalan bünyenin metabolizması yavaş çalışır. Bol su tüketimi ise metabolizmayı hızlandırır. Günde ne kadar su içileceği kiloya göre değişiklik gösterse de günde ortalama 2 litre su içilmesi gerekmektedir.

Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna vereceğimiz cevaplar bu şekilde olacaktır. Herkese sağlık günleri dileriz.

Joker

Read Previous

Stil Sahibi Olmanın 8 Kolay Yolu

Read Next

2019 Kışının Moda Zirvesi Deri Elbiseler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?