Diyet Yaparken Metabolizmanızı Bozmayın!

Diyet Yaparken Metabolizmanızı Bozmayın!

Zayıflamak için yapılan diyetlerin amacı aslında metabolizmayı hızlandırmaktır. Metabolizma ne kadar hızlı çalışırsa o kadar kolay zayıflanır. Bu nedenle diyet yapılırken metabolizmayı hızlandıracak besinler tüketilmektedir. Ancak bunları yaparken metabolizmanın dengesinin de bozulmaması gerekir. Metabolizmayı hızlandırmak için kalorisi düşük besinler tüketilmelidir. Ayrıca spor yapmak, yürüyüş yapmak da metabolizmayı hızlandırır. Ancak bu süreçte yapılan bütün işlemlerin kontrollü ve bilinçli yapılması gerekir.

Günümüzde zayıflamak uğruna metabolizmanın dengesini bozan sayısız insan vardır. Hemen hemen her gün zayıflamak uğruna hastalığa yakalanan ya da hayatını kaybeden insanların haberlerini duymaktayız. İşte zayıflama sürecinin bu şekilde olumsuz sonuçlanmasının başında bireylerin metabolizma dengesinin bozulması gelir.

Metabolizması Yavaş Çalışanlar

Zayıflamak adına sürekli diyet yapılması aslında metabolizmayı daha da yavaşlatır. Diyet yapmayanların yapanlara oranla metabolizması daha hızlı çalışır. Çünkü diyet yapanlarda vücut aynı döngüye alışmıştır. Aç kalarak metabolizmanın daha hızlı çalışacağını düşünürler. Aslında tam tersi aç kalınca metabolizma daha da yavaşlar. Bu durumda temel unsur doğru diyet programının uygulanmasıdır.

Metabolizması Hızlı Çalışanlar

Zayıflamak için Metabolizması hızlı çalışanlar aslında çok daha kilolu insanlardır. Çünkü kilonun fazla olması vücutta yağ oranının da fazla olması demektir. Yağ oranı ne kadar fazla ise metabolizma da o kadar hızlı çalışır. Yani bu demek oluyor ki çok kilolu olanlar uygun diyet programı sayesinde daha hızlı kilo verebilir.

Ancak tüm bu durumlar için diyet sürecinde metabolizmanın zarar görmemesi için mutlaka Endokrinoloji uzmanı desteği alınmalıdır. Uzman desteği alınarak zayıflama sürecinde sağlığınızı kaybetmemiş ve metabolizmanızı da dengede tutmuş olursunuz. Ayrıca metabolizmanın dengesini bozmamak adına diyet sürecinde bol bol su içilmeli ve bol bol vitamin değeri yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?