Diyet Yapılan İlk Haftanın Zorluğu


Diyet yapılan ilk hafta

Diyet yapılan ilk hafta hep zorludur. Diyete başlayınca neler yenir, korumada neler yapılır, neden zayıflamak gerekir? Sağlıklı kilo nedir? Bunlar hep konuşuyoruz da, diyeti ilk defa başlayacaklar veya birkaç defa denemiş olup tekrar diyet yapması gerekenler için diyette ilk hafta ve ilk ay neler oluyor biliyor muyuz? İşte sizin için diyetin ilk haftası ve ilk ayında başınıza gelebilecekler ve bilinmesi gerekenler. Bu 10 adım belki de diyet dışındaki konularda da size fayda sağlayabilir. İlk ilk hafta ve sonrasında devam eden ilk ay önemlidir, ya devam edersiniz ya da bırakır başa dönersiniz. Bu adımları aynı gün başarmak kolay değil, ama ilk hafta ve sonrasında devam eden ilk ay her gün “bugün ne yaptım?” diye düşünün ve günde bir değişimin aylar içinde yaptığı değişimi görün.

Tavsiyelerimiz

  • Bu ay sadece zayıflamayı düşünüyorsan normal. Aslında ilk hafta ve sonrasında devam eden ilk ay zayıflamaya çalıştığın değil kendini değerlendirdiği bir zaman dilimi olmalıdır. Kendini tanımak, artısıyla eksisiyle kendini bilmek, işini kolaylaştıracaktır. Acı çekmeden zayıflamanın sağlar. Önce bu zaman dilimini tanıma ve değerlendirme zamanı olarak kabul et. Uzman görüşleri, diyetisyenin değerlendirmesi, egzersiz hocasının sana nasıl bir program planladığını, Psikologlar yeme davranışları, doktoruna muayene ve yapılan tahliller, kullanman gereken ilaçlar bunları bir düzene sokmak ve yeme davranışı planı oluşturma o kadar kolay olmayabilir, ilk hafta ve ilk ay düzene girme ayıdır acele etme.
  • Her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Sorun olduğunda da bunu çözebilmek seni gerçek başarıya götürür. Çok yoğun bir hafta, spor yapamadığın bir hafta, seyahatte, tatilde, misafir geldiğinde de diyetini bozmadan sürdürmek kalıcı bir başarı sağlar.
  • Egzersiz deyince aklına büyük sporlar, ağır antrenmanlar geliyorsa işin uzmanına sor. Egzersiz hocasına gittiğinde önce seni değerlendirmesini bekle ve sonra olması gereken öğren. Daha sonra ne kadar yapabildiğine bak ve hocana yapabildiklerini bildir, hiç hareket etmemek yerini 2 adım fazla atmak değerlidir.
  • İlk ay vücudunun ne yapmaya çalıştığını anlaması için iyi bir zamandır. İlk 3 hafta diyetini hiç bozmadan yaparsan, 4. hafta kaçamak yapsan bile zayıflamaya devam edersin. Bunu unutma ve canının çektiği o bol kalorili yemeği ertele
  • İlk ay diyetisyen randevularına en düzenli gidilen zamanlardır. Her hafta kontrole gitmek, motivasyonu sağlar ve diyette devamlılığı arttırır. Randevumu iptal etmeye başladığında yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Sebep her neyse bul ve büyümeden temizle. Kötü bir hafta geçirsen bile, randevuya gitmek hızlı toparlamanı sağlayacaktır.
  • Diyette yemen gerekenler normal hayatının çok dışındaysa, 2. Ayda mutlaka gerçek hayatına daha yakın bir beslenme programına geç, biraz yavaş zayıflamayı göze al ama sürekli kilonun azaldığı keyifli bir listen olsun elinde.
  • İlk ayın sonunda artık elinde listeye de gerek yok. Artık yaşam tarzı haline gelmiş, nerede ne yiyeceğini öğrenmiş, her yere rahatlıkla gidebilen ve istediği yemekleri kendi diyetine göre planlayabilen biri olmaya başlamış olmalısın. Değişimleri iyi öğren, özellikle de glisemik endeks meselesini iyi kavra, diyetinin glisemik yükü azaltmak için neler yapmam gerektiğini öğren.

Diyet yapılan ilk hafta

Sonuç

Motivasyon sadece güzel zayıflarken değil, zayıflayamadığında ve zorlandığında da yanında olması gerekendir. Kötü gittiğinde diyet yapmayı bırakıyorsan zaten hiç motivasyonu olmamıştır.

Alışveriş için yerleri belirle. Koru veya değiştir. Güzel sebze yiyor musun? Organik veya değil, güvenilir olup olmadığını araştır, abur cuburların içinde sağlıklı olanları bul veya daha az zararlı daha az yağlı olanlarını öğren, diyetisyenin sana sadece salata yemini hatırlatan kişi değil, abur cubur hakkında neyi seçmen gerektiğini öğreten kişidir.

Tüm bu değerlendirmeler sonrasında, eğer bir sorun Yaşıyorsan hemen bunu bir yere yaz. Neden sorun olduğunu, bunu çözmek için seçeneklerini, nasıl çözdüğünü ayrıntıları not al. Bunları çözdükten sonra, diğer aylarda da aynı sorun yaşarsan, çözüm haritanı önüne aç ne yapman gerektiğini bak, bundan sonrası daha kolay olacaktır senin için.

Evet, Diyet yapılan ilk hafta zorlu bir süreç bekleyecek seni, ancak iradeli ve istikrarlı bir şekilde devam edersen, isteklerin doğrultusunda yapabileceklerin hiç de zor değil.

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?