Gluten ve Gluten Hassasiyeti Nedir? Gluten Diyeti Gerekli midir?

Gluten ve Gluten Hassasiyeti Nedir?

Gluten, ekmek içerisinde bulunan arpa, buğday gibi ürünlerin içerisinde bulunan protein içeren bir besindir. Ancak gluten bazı insanlarda hassasiyet yaratmaktadır. Bazı insanların vücudu gluten maddesini kabul etmek istemez. Bu da bir takım sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Son yıllarda üretilen besinlerde, ekmeklerde firmalar tarafından glutensiz üretim yapılmaktadır. Gluten içermeyen ürünlerin tercih edilmesi son yıllarda her birey tarafından artmaktadır. Ancak gluten de içerisinde protein barındıran ve vücudun ihtiyaç duyduğu bir besindir. Glutensiz ürünler mutlaka glutene alerjisi olan bireyler tarafından kullanılmamalıdır. Gluten hassasiyeti olmayan kişilerin glutensiz besinleri tercih etmemesi gerekir.

Gluten Hassasiyeti Nasıl Anlaşılır?

Gluten hassasiyeti olan kişilerde bir takım fiziksel belirtiler görülür. Bu belirtilerin nedeni vücudun tahıl ürünlerini sindirememesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak karın bölgesinde aşırı ağrı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Gluten hassasiyetinin anlaşılması için mutlaka klinik testler yapılması gerekir. Genel olarak da bağırsak dokusu üzerinden alınan bir parçanın incelenmesi ile net olarak tanı konulabilir. Gluten hassasiyeti aslında oldukça zor ve bireyin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Gluten hassasiyeti olan kişilerim tükettiği her ürünü kontrol etmesi gerekir. Ancak belirttiğimiz gibi sektörde glutensiz ürünlerin üretimi artmaya başlamıştır.

Gluten Diyeti Gerekli midir?

Gluten diyeti sadece gluten alerjisi olan kişiler için gerekli olan bir durumdur. Ancak glutensiz beslenme son yıllarda moda haline gelmiştir. Gluten halk arasında zararlı bir ürün olarak görülmeye başlamıştır. Ancak tam tersi gluten protein içeren bir besindir. Buna da vücudun da ihtiyacı vardır. Gluten diyeti sadece gluten hassasiyeti olan kişiler için ve çölyak hastalığı olan kişiler için gereklidir. Toplumda bilinçsizce yapılan gluten diyeti gerekli değil aslında tam tersi zararlı bir durumdur. Bu nedenle öncelikle mutlaka bir sorun hissettiyseniz doktora başvurmanız gerekir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

18 Mart 1915 Çanakkale Destanı

Read Next

Beyaz Çay Diyeti

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?