Kas Yapan Besinler Nelerdir?

Kas Yapan Besinler Nelerdir?

Kas yapmak sadece sporla olacak bir iş değildir. Bu nedenle sporun yanında beslenme de oldukça önemlidir. Bazı besinler kas yapmayı destekler ve kas oluşumunu hızlandırır. Bu şekilde kas yapmaya çalışmak yapılan sporun boşa gitmemesi demektir. Kas yapımında en önemli besinler protein açısından yüksek besinlerdir. Çünkü protein kas yapımını destekler. Kas yapımını destekleyen besinler şu şekildedir;

·         Yumurta; yumurta içinde bulundurduğu protein ile kas yapmaya yardımcı bir besindir.

·         Beyaz et; balık ve tavuk gibi beyaz et ürünleri oldukça etkili kas yapan besinlerdir. Yüksek oranda protein içeren beyaz et çeşitleri spor yaparken mutlaka tüketilmelidir.

·         Kırmızı et; kırmızı ette yine bol miktarda protein içerir. Fakat fazla tüketimi kas yapmak yerine yağ yapmaya yardım edebilir. Bu nedenle dengeli tüketilmelidir.

·         Avokado; oldukça zengin bir protein kaynağıdır. Spor yapanların listesinde mutlaka bulunması gerekir.

Bunlar dışında kas yapmayı destekleyen diğer besinler ise havuç, tahin, süt, ıspanak, yulaf, elma, su, pancar gibi besinlerdir.

Yağsız Kas Yapmak İçin Sporun Önemi

Yağsız kas yapmada beslenme kadar sporun da önemi oldukça büyüktür. Kas yapmaya yönelik sporlara ağırlık verilmeli ve bu sporlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü kas sürekli gelişen ve bu gelişmenin çalışmaya ihtiyaç duyduğu bir yapıdır. Spora ara vermek kas oluşumunu durdurur. Hatta var olan kasların da erimesine neden olabilir. Bu da vücutta sarkmaların ve kırışıklıkların olmasına neden olur. Zamanla bu sarkmalar toparlanamaz bir yapıya bürünür ve hem görsel açıdan hem de sağlık açısından olumsuz durumlar ortaya çıkmaya başlar. Ancak sporun düzenli yapılması hem vücudun dinç olmasına hem de sağlıklı bir şekilde kas yapılmasına yardımcı olur.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Read Next

Yağsız Kas Yapabilmek İçin Nasıl Beslenmeli

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?