Mide Küçültme Nedir?

Kolay yoldan kilo verme konusunda araştırma yapan kişilerin en çok başvurduğu yöntemler arasında mide küçültme ameliyatı gelmektedir. Özellikle obezite hastalığına karşı sıkça uygulanan bu yöntem ile kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Aşırı kilo sahibi olan kişilere uygulana bu yöntem ile hem hızlı hem de kolay yoldan kilo vermek mümkün hale gelebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı nedir?

Mide küçültme ameliyatı obezite problemi yaşayan bireylerin zahmetsiz, hızlı ve ilaçsız kilo vermesini sağlayan cerrahi bir operasyondur. Bu ameliyat sayesinde vücudun açlık-tokluk ve kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi sağlanır. Normalden az tüketilen gıda ile doğal yoldan zayıflama süreci başlar ve bu süreç hızlı bir şekilde sonuç verir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Midenin yaklaşık %80’lık kısmının çıkarılması ile yapılan bu operasyon karın kesilmeden küçük iğneler yardımcı ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile hasta stresli ve rahatsız hissetmez ve hızlı bir şekilde günlük yaşantısına devam eder.

  • Tüp mide ameliyatı: Midenin %80’inin kalıcı olarak çıkarılmasıdır. Bu yöntem ile midenin açlık hissetmesine yarayan ‘’ghrelin’’bölümü vücuttan tamamen çıkarılır.
  • Gastrik bypass ameliyatı: Laparoskopik yöntem ile gerçekleştiren bu operasyon fazla karbonhidrat alımı ile fazla yemek yeme problemi yaşayan hastalar için kullanılır.
  • Mide kelepçesi ameliyatı: Bu yöntem yemek borusu ve midenin birleştiği kısmın aşağısına silikon bantların takılması ile gerçekleştirilir. Bu şekilde bide iki kısma ayrılır. Midenin üst kısmı diğerine göre daha küçük bir boyuta sahip olur ve yemek yendiğinde gıdalar buraya ulaşır ve kişi tokluk hisseder. Bu şekilde tokluk hissi daha az gıda tüketimi ile sağlanmış olunur.

Mide küçültme ameliyatı kimler olabilir?

Bu ameliyatı olabilmek için vücut kitle indeksiniz yaklaşık olarak %40’ın üzerinde olması aynı zaman da yağ oranının %30’un altında olması aranır.

Bu ameliyatı olmadan önce uzman bir doktor tarafında diyet programı uygulanır ve bu diyet istenilen sonucu vermediğinde cerrahi yönteme geçilir.

Bu ameliyatı olmak için beden kitle indeksinin 35’den yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda tip 2 diyabeti yaşayan ve tedavisi sonuç vermeyen hastalar için kullanılan bir yöntemdir.

Yazar: Joker

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?