Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır?

Ramazan ayının gelmesi ile Ramazan diyeti kilo vermeye çalışanların beslenme programı arasına girmiş durumdadır.

Ramazan ayının gelmesi ile Ramazan diyeti kilo vermeye çalışanların beslenme programı arasına girmiş durumdadır. Ramazan ayından oruç tutanların en çok dikkat etmesi gereken sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Dengesiz yapılan her beslenme kilo alınmasına ve vücut metabolizmasının bozulmasına neden olur. Ramazan diyeti yaparken sahurda beslenmeye dikkat edilmelidir. Mutlaka bol su içilmelidir. Ayrıca sahurda pilav, yumurta gibi besinler tüketilmelidir ve ayran içilmesi de sağlık açısından çok önemlidir.

Ramazan Ayında Kilo Verdiren Mucize Diyet

Ramazan ayının gelmesi ile Ramazan diyeti kilo vermeye çalışanların beslenme programı arasına girmiş durumdadır.

Ramazan ayında diyetisyen desteği ile bir diyet programı oluşturmanız gerekir. Buna göre her öğün verilen programa uyulması zayıflamanıza ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Ramazan ayında kilo verdiren mucize diyet;

  • Sahurda mutlaka komposto tüketilmelidir. Bu kompostonun kayısı kompostosu olması bağırsaklarınız için daha faydalıdır. Bir tabak pilav karnı tok tutacağı için az yağlı ya da yağsız pilav tüketilmelidir.
  • İftarda kesinlikle ağır yemekler tüketilmemelidir. Bütün yemeklerin yanında yoğurt tüketilmelidir. Ana yemek olarak da önce çorba sonrasında da dolma ya da fasulye gibi yemekler tüketilmelidir.
  • Sahurda bazen az yağı bir ya da iki dilim börek tercih edilebilir. Üzerine mutlaka komposto da tüketilmelidir.

Ramazan diyetinde öğünlerdeki besinleri az yağlı ve az tuzlu olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Ancak sahurda komposto iftarda da yoğurt ya da ayran tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Yoğurt yağ yakıcı bir besin olduğundan dolayı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ramazan ayında oruç tutarken zayıflamanın temel unsuru bol bol su içmektir. İftardan biraz sonra midenizi fazla zorlamadan aralıklarla su içmeniz gerekir. Vücudunuza aldığınız vitaminlere çok dikkat etmeniz gerekir. Ramazan ayı yaz aylarına geldiğinden dolayı sıcakların etkisi ile vücudun sıvı kaybı çok olacaktır. Bu sıvı kaybını dengede tutmaya özen göstermeniz gerekir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?