Avengers: Endgame (Meydan Muharabesi)

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame filmi vizyona girdi. Tüm dünyada bir rüzgâr gibi bir başlangıç yaptı. Gişede tüm zamanların en iyi açılışını yapan film olma başarısını gösterdi. Marvel studıos tarafından yapılan Avengers: Infınty War filminin devamı olan Avengers: Endgame filmi gösterime girdiği ilk gün gişede 644 milyon dolar hasılata ulaşarak tüm zamanların en iyi açılışı unvanını elde etti. Bir önceki filme açılış rekoru yine kendisine ait olan devam filminde şuan için kırılması zor bir rekor elde edildi. Tahminler gösteriyor ki 1 hafta gibi bir sürede 1 milyar dolar hasılatı aşabilir. Bu barajı en hızlı aşan film olabilir. Filmin süresi 3 Saat 2 dakikadır. 3D olarak izlenmektedir.

Genel bilgileri verdikten sonra filme geçebiliriz. Serinin ilk filminden itibaren büyük bir hayranlıkla takip edip bu geldiğimiz noktada film ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Öncelikle belirteyim ki ağır spoiler içerecek yazımız! En başta anlaşalım. Sonra vay ben görmedim, vay ben okumadım, vay ben duymadım olmasın.

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

Filmimizin başında dağılmış olan süper kahramanlarımız bir araya gelmeye çalışmaktadır. Fakat her birinin farklı duygusal ve fiziksel durumları söz konusudur. Kimisi yeni düzene alışıp ayak uydururken kimisi hiç ayak uyduramayıp daha kötü noktalara doğru gitmektedir. Iron man ve Nebula uzay boşluğunda umutsuzca takılırken onların yardımına bütün galaksilerin koruyucu meleği süper ötesi bir kahraman olan saygıdeğer ablamız Carol Danvers yetişir. Bakkaldan ekmek almaya gidip gelmiş gibi uzay boşluğundan ıron man’i alır getirir.

Bizim süper kahramanlar bu yeni kızı kaçırmak istemez fakat Carol Danvers sadece dünyanın değil bütün kâinatın koruyucusudur. Teklifi kabul etmez ‘başınız dara düşerse arayın’ der ver ayrılır.

Bizim süper kahramanlar toplanırlar. Tony ile konuşmak için her şey normal gibi devam ederken Tony kendi fikirlerine değer verilmediği ve sonucun bu olduğunu söyleyerek teklifi reddeder.

5 Yıl Sonra

Avengers: Endgame

Aradan beş yıl gibi bir zaman geçer kaptan Amerika bir yaşam koçu olmuştur. Natasha ile ekibin başı olmuştur. Brifingleri toplamaktadır. Görüşmeler tamamlandıktan sonra oda da kaptan Amerika ile otururken birden kapıda biri belirir. O da ne? Gelen Ant-man! Hani 5 yıl önce Thanos yok etmişti? Kafamda deli sorular derken, bizim süper kahramanlarda şaşırır ve koşar kapıyı açarlar. Ant-man, kuantum fiziği, görecelik kanunu, zaman makinası derken bizimkilere bir şey anlatamaz. Ama ant-man’i anlayacak biri vardır. Kim mi? Tabi ki Tony Stark! Koşa koşa Tony’nin yanına giderler. Fakat o da ne Tony ile Pepper Potts evlenmişler ve bir minik yavruları olmuş! Sizi bilmem ama bence bu kadın daha önceden hak ediyordu. Az kahrını çekmedi Tony’nin ama neyse şuan mutlular.  Tony gelenleri dinler anlar ama kabul etmez. Süper kahramanlarımız gider Hulk’un yanına derki sen bize yardım et ama Hulk tam bir fenomendir. Çocuklar fotoğraf çektirmek için Hulk’un etrafında gezmektedir. Neyse Hulk kabul eder ama maalesef ki beceremez. Tony için süper kahramanlara yol vermek zor olmuştu ama çalıştı ve zamanda yolculuk etmeyi buldu. Karısından izin aldı ve süper kankaların yanına geldi. Şimdi Ekini toplama zamanı!

Ekip Toplanıyor.!

Kahramanlarımız ekipler halinde dağılıp kalanlara haber verip geri çağırırlar. Filme benim çok güldüğüm noktalardan biri Thor kendine yeni bir şehir kurmuştur ve adı Yeni Asgard! Ve Thor eski Thor değildir. Komedi tarafı Thor’da kullanılmış ve bence başarılı olmuştur. Ekip toplanır.

Zamanda Yolculuk

Avengers: Endgame

Zamanda yolculuk için her şey hazırdır. Şartlar eşittir. Ekipler belirlenmiştir ve ışınlanma başlar. Amaç Ruh taşlarını bulup geri gelmektir. Herkes bir tane taşı alıp gelecektir. Bu taşlar için yapılan yolculuklarda dikkat çeken ve duygusal olarak öne çıkan sahneler mevcuttur. Bunları izleyince görün. Çünkü bu süper kahramanları tekli filmleri izlemeyenler için biraz anlaması zor olabilir. Taşlar bulunur ve tekrar şimdiki zamanda dönülür. Fakat bir aksilik vardır. Thanos şimdiki zamanın Nebulasını alır ve geçmişteki kötü Nebulayı gönderir! Bizimkiler tabi ki bunu anlamaz.

Avengers: Meydan Muharebesi

Avengers: Endgame

Arkadaşlar taşlar geldi süper kahramanlar geldi Thanos geldi herkes buradaysa savaş başlasın! Bizim süper kahramanlarımız delikanlı bir şekilde meydana çıkar Thanos ile göğüs göğüse çarpışır. Haliyle dağılırlar. Anladık adam güçlü ama bizde inatçıyız, vazgeçmeyiz! Thanos kendi zamanından bütün kötüleri toplarken bizim kahramanlarımız bu kötü ordusunu izler. Fakat o da ne Doctor Strange ellerini çevirerek yaptığı ateş çemberlerinden etrafta oluşmaya başlar. İşte bu iyi! Süper kahramanlar geliyor. Kimi istersen geliyor. Bir halka açılıyor, Örümcek adam geliyor. Bir halka açılıyor, Kış askeri geliyor. Bir halka açılıyor Doctor Strange geliyor. Herkes geliyor. Savaş başlayacak. Ne savaş ama önceki filmlerden daha büyük daha kalabalık bir savaş. Kimi ararsan orada! Elini sallasan süper kahramana çarpıyor. İyiler toplanıyor, kötüler toplanıyor derken. Nidalar eşliğinde Avengers meydan muharebesi başlıyor.

Zorlu ve çetin bir savaş her an şartlar değişebilir. Bizim Süper kahramanlar tam kaybedecek gibi olurken bir anda göklerden gelen bir ses! O da ne? Galaksinin koruyucusu Carol Danvers geliyor!

Carol sayesinde önce yenilmekten kurtuluyor sonrada el birliği ile galibiyete doğru ilerliyoruz. Filmin bu sahnesinde bir kadın dayanışması söz konusu çok hoşuma gitti. Bütün süper kadın kahramanlar beraber savaşın ortasında ilerliyor. Burada dikkatimi çeken sahne Kaptan Amerika tarafından olan olaydı, Thor’un çekicini kullanmasıydı. Thor sadece biliyordum diye tepki verip geçti ama altı doldurulmadı. İzlemesi keyifli bir sahneydi.

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame Yenilmezler!

Filmin sonunda her savaşta olduğu gibi kayıplar yaşanır. Süper kahramanlarımızdan aramızdan ayrılanlar oluyor. Kendini zamanın acımasızlığına bırakanlar oluyor. Bundan sonraki tekli devam filmlerinde bunların etkisi karşımıza nasıl çıkar bilemiyoruz fakat kayıplarımız bizi derinden sarsıyor.

SON

Avengers: Endgame
Avengers: Endgame

Film ile ilgili anlatmak istediklerim bu kadarla sınırlı değil fakat kendimi durdurmam gerekiyor. Filmin efektleri ile müzikleri ile sizleri baştan çıkarak ve tam bir görsel keyif ile sizleri büyüleyeceğini tahmin ediyorum. Anlattıklarım ile kalmayıp sizlerde izlemelisiniz.

Filmi izledikten sonra konu ile ilgili değerli görüşlerinizi yorumlarımıza bekliyoruz. Sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Güçlü Hafıza İçin Yaban Mersini

Read Next

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Etkili Doğal Çözümler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?