Gelmiş Geçmiş En iyi 10 Yabancı Dizi

Yabancı diziler ülkemizde oldukça fazla tüketilmektedir. Bunun başlıca sebepleri bizim dizilerimizin uzun sürelere sahip olması, senaryolardaki kısır döngü, uzun ve anlamsız bakışlar ve daha birçok sebep sayılabilir. Yabancı dizilerde ise bunlar tam tersidir. Yaklaşık 45-50 dakikalık bölümler, akıcı ve etkileyici senaryolar, insanı içine çeken görseller mevcuttur. Yabancı diziler bu sebepten bizlere cazip gelmektedir.
Bu durum en iyi yabancı diziler nelerdir? Sorusunu sormamıza sebep oluyor.

Peki, en iyi yabancı diziler nelerdir? Hangi diziyi izlemeliyiz? Yabancı dizi izlemek isteyip yabancı dizi önerileri isteyenler ve ya popüler yabancı diziler nelerdir? Diye merak edenler işte sizler için hazırlanan gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler sizlerle!

10 – How I Met Your Mother

en iyi yabancı diziler

How I Met Your Mother dünya üzerinde yabancı komedi dizileri arasında en çok izlenen dizilerden biridir. Yabancı komedi anlayışı ile bizim anlayışımız ne kadar tutmasa bile bu dizi herkes tarafından izlenen ve tavsiye edilen bir dizidir.

Barney ve arkadaş ekibinin anlatıldığı bu dizi gerçekten izlenmesi gereken komedi dizilerindendir.

IMDB Puan: 8.4

9– Lost

en iyi yabancı diziler

Lost dizisi yayınlandığı dönemde hem dünyamızda hem ülkemizde oldukça popüler olmuş bir dizidir. Hatta ülkemizde yabancı dizilerin izlenmesine olan katkısı oldukça yüksektir. Hikâyesi kurgusu çekimleri ve konusu ile ilgi çekici bir yapımdır.

Oceanic Havayollarının 815 numaralı uçağı Pasifik okyanusun ortasında bir adaya düşer. Issız bir adada hayatta kalan yolcular yaşam mücadelesi vermektedir. Daha sonra adanın aslında ıssız olmadığı anlaşılır. Aksiyon- fantastik dalda izleyebileceğiniz bu dizi gizemli sırları ile sizleri şaşkınlığa uğratabilir.  

IMDB Puan: 8.6

8 – Shameless

en iyi yabancı diziler

Ülkemizde uyarlamasının da çekilmesi ile birlikte konunun daha bilinir hale geldiği ama tabi ki orijinalinin yerine tutturulamayan bir dizi Shameless! Alkolik bir baba ve çocuklarının hikayesinin anlatıldığı bu dizideki karakter bildiğimiz aile kavramından çok farklı bir aile. Anneleri olmayan bu aileye en büyük çocuk ailenin ablası Fiona bu çocuklara ve babasına karşı hem annelik hem babalık yapmaktadır.

Dizide sizi bekleyen konular uyuşturucu, alkol kullanımı ve cinsellik konuları işlenmektedir. Komedi dalında izleyebileceğiniz bir dizidir.

IMDB Puan: 8.7

7 – La Case De Papel

en iyi yabancı diziler

La case de papel dizisi son yılların en iyi senaryo ve kurgusuna sahip yabancı dizisidir. Akıl oyunları, sürükleyici yapısı, yok artık dedirten sahneleri ile Netflix tarafından yapılmış bir dizidir. İspanyol dizisi olan la case de papel oldukça farklı ir senaryoya sahiptir.

Karakterleri Profesör, Tokyo, Berlin, Nairobi, Rio, Oslo ve geriye kalan bütün oyuncu kadrosu ile harika işler çıkarmışlardır.

Senaryo bir soygun senaryosudur. Sizlere basit gelebilir fakat basit değildir. Soyulacak yer bir banka değil ülkenin darphanesidir. Profesörün muhteşem planı ile ekip işe koyulur. Kesinlikte tavsiye edilen dizilerin başında gelir.

IMDP Puan: 8.7

6 – Dexter

en iyi yabancı diziler

En iyi yabancı diziler arasında yer alan bir başka yapım Dexter. Dexter Morgan cinayet büroda çalışan sıradan bir memur diyebiliriz. Kan analisti olan dexter buradaki işinden kalan zamanda ise suçluları avlamaktadır.

Akıl dolu oyunları ile en iyi polisiye yabancı dizi diyebileceğimiz yapım olan Dexter polisiye severlere tavsiye edilir.

IMDB Puan: 8.7

5 – Doctor Who

en iyi yabancı diziler

En iyi fantastik diziler arasında gösterilecek bir yapım Doctor who! Adını ilk okuduğunuzda size doktor olan birinin hikayesi gibi gelebilir ama öyle değildir. Bu doktor bildiğimiz doktorlardan biraz farklıdır.

Doctor Who insana benzeyen ama insan olmayan bir varlıktır. Zamanda, uzayda her yerde aklınıza neresi gelirse orada kötülük ile mücadele eden bir varlık. 

Dizi 2005 yılında başlıyor ve bu sebepten zaman içinde doktorlar değişiyor. Ama doktor ve arkadaşlarının kötülük ile olan savaşı değişmiyor.

IMDB Puan: 8.7

4 – Narcos

en iyi yabancı diziler

Karşınızda yabancı diziler içerisinde bir şaheser Narcos! Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılan bu dizi bütün dünyayı etkisi altına aldı aynı zamanda gerçekliği ile insanları ürpertti.

Pablo Escobar dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçısının hayatının hikayesinin anlatıldığı bu filmde her şeyi bulabilirsiniz. Yabancı diziler arasında suç kategorisinde ki en iyi yapım.

Dizi tamamen gerçek hikayelere göre kurgulanmış durumda bazı anlarda gerçek fotoğraflar veriliyor. Belgesel kıvamında diyebiliriz. Fakat çekimler kurgu senaryo yazımı harika. Cast seçimi o kadar iyi yapılmış ki gerçek fotoğraflar ile o rolü oynaması için seçilen karakter neredeyse aynı.

İzlenmesi gereken dizilerden biri Narcos.

IMDB Puan: 8.9

3 – Black Mirror

BLACK MİRROR

Her bölüm başka oyuncuların oynadığı bir dizi Black Mirror! Evet yanlış duymadınız her bölüm başka oyuncular oynuyor. Her bölüm başka hikayeler yazılıyor ve anlatılıyor.

Bir bilim kurgu yapımıdır. Her bölüm insana kendini sorgulatıyor. Acaba böyle olursa nasıl olur? Olsaydı nasıl olurdu? Gibi sorular sormanıza sebep oluyor.

Teknoloji ve insanın karanlık yönünü gösteren ve bazı bölümlerde insanı ciddi anlamda ürküten bir yapımdır. Bilim kurgu seviyorsanız arada gerilmek iyidir derseniz bu dizi tam size göre.

IMDB Puan: 8.9

2 – Westworld

WESTWORLD

Yabancı diziler içerisinde benim favorilerimdendir. Bütün arkadaşlarıma izlemelerini tavsiye ettiğim yapımdır. İnsanı ciddi anlamda düşünmeye iten bir yapımdır Westworld!

Karakterleri, hikayesi, kurgusu, müzikleri bir başyapıt niteliğindedir. Felsefi derinliği çok fazla olan bir yapımdır. Karakterlerin yerine kendiniz koymanızı sağlar. Düşünce yapısı hayal bile edemediğimiz bir dünyanın içine izleyenleri çekmektedir. İnsanın kendisini sorgulamasına varoluşuna dair merak uyandırmasına sebebiyet veren bir dizidir.

İnsanı insan yapan nedir? Duyguları! İşte duyguların gücünü göreceğiniz bir dizi.

Başrolde Anthony Hopkins performansı ile sizleri dizinin içine çekerek bu muhteşem kurguda kendinize yer vermenizi sağlayacaktır.

IMDB Puan: 9.0

1 – Game Of Thrones

GOT

Gedik listenin ilk sırasına öncelikle şunu sormak isterim ki farklı bir yapıt bekleyen var mıydı? Bence olmamalı. Kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi Game Of Thrones! İlk sezondan beri izlediğim. Hayran olduğum bir yapıt.

Dünya üzerinden en çok izlenen, bu kadar övgüye mazhar olan bu dizi gerçekten izlenemeli midir? Diye sorarsanız eğer size hiç düşünmeden evet derim.

İlk bölümden itibaren sizi içine çeken kendinize rahatlıklar yer bulabileceğiniz bir dizidir.

Ölmeden önce izlenmesi gereken yabancı diziler arasında birinci sırada olan dizi.

George R.R Martin tarafından yazılan kitabın diziye uyarlanması ile yolculuk başlıyor. İnsanoğlunun en büyük hikayelerinden birisidir.

Hikayede o kadar çok karakter ve kadar çok olay örgüsü mevcut ki hangisini yakalayacağını şaşırırsın. Her karakter başlı başına bir dizi olur. Konuk oyuncu olarak gelen karakterler bile muhteşem işler ortaya koymaktadır. 3 bölümlük oyuncu için bile bir başrol gibi karakter yaratılıp o derinlik sunulmaktadır.

Hikaye kısaca Westeros’un kontrolü için demir tahttaki hakimiyet için savaşlar ve entrikalar örgüsüdür. Tahta sahip olan ve ona sahip olmak isteyen aileler arasında geçmektedir. Arryn’ler, Baratheon’lar, Greyjoy’lar, Lannister’lar,  Martell’ler, Stark’lar, Targaryen’lar, Tully’lar, Tyrell’ler bu 9 aile arasındaki olayların örgüsünün hikayesidir.

En iyi yabacı fantastik dizi olan Game of thrones’i mutlaka izlemelisiniz.

Şuan son sezonu yayınlamaktadır. İzleyicisi hem derin bir merak ve hem de biteceğinden mütevellit üzüntü ile diziye devam etmektedir.

IMDB Puan: 9.5

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?