Taş Gibi Yoğurt Mayalama

Taş Gibi Yoğurt Mayalama

Tam bir sağlık kaynağı olan yoğurt tüketirken birçok insan ev yapımı olmasına özen gösterir. Özellikle anneler çocukları için içerisinde katkı maddesi olmayan doğal ev yoğurdunu tercih etmektedir. Fakat bazı insanlar yoğurt mayalarken kaçırdıkları birkaç püf nokta ile yoğurt yapamadıklarını düşünürler. Taş gibi yoğurt mayalama artık hayal değil. Uygulanacak basit teknikler ile sizde artık taş gibi yoğurt mayalayabilir ve sevdiklerinizin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Malzemeler

Taş gibi yoğurt mayalama işlemi için birkaç basit malzeme yeterli olacaktır. Bu malzemeler her evde ve kolaylıkla bulunabilen malzemelerdir. Bu malzemeler;

  • 1 litre günlük süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Cam kavanoz
  • Tahta kaşık

Yapılışı

Taş gibi yoğurt mayalama için öncelikle sütün günlük taze süt olmasına dikkat etmek gerekir. Yani marketlerde satılan kapalı sütler ile istenilen verim elde edilmez. Bu nedenle açık süt olması çok önemlidir. Yoğurdun kıvamının süt ile çok yakından ilgisi vardır. Yani süt ne kadar yağlı olursa kıvam o kadar koyu olacaktır. Ayrıca kaynatma işlemi de çok önemlidir. Sütü yaklaşık 10 15 dakika kadar kaynatmak gerekir. Kaynatırken de mutlaka sütü havalandırma işlemi yapılmalıdır. Bir kepçe yardımı ile süt alınır ve yüksekten tekrar içine dökülür. Bu işlem bir süre devam ettirilir. Bu şekilde sütün içerisinde bulunan su buharı dışarı çıkacaktır.

Daha sonra süt soğumaya bırakılır. Fakat bu süre çok iyi ayarlanmalıdır. Sütün sıcaklığı serçe parmağı yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır. Fakat tamamen de soğumamalıdır. Serçe parmağı içerisinde 7 8 saniye tutabilmek gerekir. Daha sonra bu sütten maya için ayrılan 1 kaşık yoğurt içerisine eklenerek sıcaklığının sütün sıcaklığına yakın hale gelmesi sağlanır. Cam kavanoza alınan süt içerisine maya tahta bir kaşık yardımı ile eklenir ve karıştırılır. Üzeri birkaç tane mutfak havlusu ile kapatılarak oda ısısında 4 saat bekletilir. Süre sonunda taş gibi yoğurt hazır olur. Yoğurt 1 gece buz dolabında bekletilir ve daha sonra tüketilir. Afiyet olsun.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Koltukların Bitmeyen Çilesi Su Lekeleri

Read Next

Göz Altı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?