8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.! Kadınların daha iyi bir yaşam, daha iyi hayat, daha fazla özgürlük erkekler ile eşit şartlar, ötekileştirilmeden, kendi haklarına sahip çıkarak, göstermiş oldukları tepkinin adıdır 8 Mart. Emek mücadelesi veren toplumsal bilinci canlandırmak için canları pahasına belki farkında olarak ya da olmayarak bugünün kadınları için bile 8 Mart 1857 yılında bu onurlu duruşu sergilediler.

Tarihçe

Her şey 8 Mart 1857 yılında Newyork’ta tekstil işçisi olan kadınlar tarafından başladı. Düşük ücret, eşitsizlik, saatlerin hesabının bile yapılamadığı uzun çalışma saatleri, haksızlıklara karşı daha bir çalışma koşulları için greve gitmeye karar verdiler. Yaklaşık 40.000 kadın bu duruma karşı tepki gösterdi. Buna karşılık polis işçilere tepki göstererek karşılık verdi ve işçileri fabrikaya soktu. Fabrikanın önüne barikatlar kurdu. Daha sonra içeride çıkan yangın ve bu yangından kapıda barikat olduğu için kaçamayan işçiler oldu. Yaklaşık 120 den fazla kadın bu yangında can verdi. Bu insanların cenaze törenlerine 10.000 üzerinde insan katıldı.

Clara Zetkin

Bu yaşananlardan yıllar son 1910 yılında Danimarka’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası sosyalist kadınlar konferansı sırasında Alman Sosyalist demokratların liderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 yılında yaşananlar anısına bugünün dünya çapında anılmasını teklif etti ve oy birliği Dünya emekçi kadınlar günü kabul edildi.

İlk Emekçi Kadınlar Günü

Clara Zetkin tarafından yapılan öneri kabul edildi fakat ilk yıllarda tarih belirlenmedi genellikle bahar dönemlerinde kullanılıyordu. 8 Mart olarak ilk kullanılışı Sovyetler birliğinin kurucusu Lenin tarafından 8 Mart 1921 yılında gerçekleştirildi. Bugünün adı da ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak belirlendi.

Birinci ve ikinci dünya savaşı esnasında bazı ülkeler Dünya emekçi kadınlar gününü kutlamak yasaklandı. Bu durum ilk yıllarda farklı tepkilerle karşılandı bu düşünceye katılanlar ve katılmayan oldu. Nitekim 16 Aralık 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul edildi ve anılmaya başlandı.

Ülkemizde 8 Mart

Ülkemizde 8 Mart kutlamaları ise 1975 yılında Ankara ve İstanbul’da ilerici kadınlar derneği tarafından yapıldı ve yaklaşık 500 kadar kadının katılması ile anıldı.

Dün, bugün ve yarın asla ve asla pes etmeyen ve etmeyecek olan onurlu bir hayat ve eşit şartlar için mücadelesini sürdüren, el attığı her işi güzelleştiren bütün kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Türkiye’de İlkleri Başaran Kadınlar

Read Next

Parlak ve Yumuşak Saçların 8 Sırrı

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?