Nevruz Bayramı

Nevruz bayramı nedir? Nevruz Nasıl kutlanır?

Bir ince sızıdır şimdi tomurcuklardan dökülen bahar; körelmiş yüreklere nefestir. Umuttur, direnmektir, sabırdır. Hasrettir yüzyıllarca iliklere işlemiş. Aşktır; bir çocuğa, bir papatyaya, dağ başında meşeye, anneye, sevgiliye. Barıştır; uçsuz bucaksız ovalarda, yerin yedi kat dibinde ince bir ışıktır. Bir kadın bedenidir; dünyayı kendinden var eden. Bir ırmaktır insana huzur veren. Dosttur, kardeştir, insanın içini ısıtan… Hoş geldin Nevruz.

Nevruz Bayramı

Nevruz Nedir?

M.S. 2. Yüzyıldan itibaren çeşitli etkinliklerle ve coşku ile kutlanan Nevruz bayramı, Farsça “Yeni Gün” anlamına gelir. Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar hudutsuz bir coğrafyada insanlar tarafından değişik şekillerde kutlanmaktadır. Nevruz, her milletin kendine ait olan kültür değerleri ile birleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşku ile karşılandığı özel bir gündür.

Türklerin, Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, bahar mevsiminin geldiğini doğanın uyanışını yenilendiğini temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlar’a kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl düzenli olarak kutlanır.

Nevruz Ne Zaman Kutlanır?

Nevruz bayramı, her sene olduğu gibi bu senede 21 Mart’ta kutlanacak. Nevruz’un her yıl bu tarihte kutlanmasının önemli bir nedeni var. Güneş 21 Mart’a kadar Güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu durum 21 Mart ile birlikte eşitlenir daha sonra kuzey yarım kürede yine bozuluyor. Bu nedenle kuzey yarım kürede yaşayan bazı halklar, 21 Mart’ı bütün varlıklar için Uyanış ve Yaradılış günü olarak ilan edip kutluyor. Türk dünyasında Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı olarak ve Baharın geldiği gün olarak kutlanır.

Bu gün on iki hayvanlı Türk takvimi için yılbaşıdır.

Nevruz Bayramı

Nevruz Nasıl Kutlanır?

Selçuklu devletinde ve Osmanlı devletinde nevruz bayramı, milli bayram olarak kutlanırdı. Türkiye, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi Türklerin yaşadığı geniş coğrafyada Nevruz Bayramı coşkuyla kutlanıyor. İran için de önemli bir gün olan nevruz orada da bayram olarak kutlanmaktadır. Anadolu coğrafyasında yaşayan Kürtler’de nevruzu bir bayram olarak kutlamaktadırlar. Kürtçe Newroz olarak adlandırılır.

Kazaklar, Nevruz törenlerinde ev duvarlarında kil kapları kırıyorlar, Kırgızlar, “Nevruz Köcü” denilen özel yemekleri ile nevruzu kutluyorlar. Özbekler  “Seyil Eğlenceleri” ile Nevruz coşkusu yaşanırken, Türkmenler senenin bol bereketli geçmesi için farklı yemekler hazırlıyor. Türkiye’de de Nevruz kutlamaları yörelere göre farklılık gösteriyor.

Nevruz bayramı, Nevruz, Nawrız, Nooruz, Mart dokuzu, Navrez, Mevris isimleri ile biliniyor ve her yıl coşku ile kutlanıyor.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Cinsellikte İç Giyimin Önemi

Read Next

Çocuk Eğitiminde Maria Montessori Metodu

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?