Türkiye’de İlkleri Başaran Kadınlar

atatürk ve kadın

Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar, Türkiye’nin öncü kadınları, tarihe iz bırakan adını altın harflerle yazdıran Cumhuriyet kadınlarını sizler için derledik. Sanattan, siyasete, spordan, sağlık alanına hep öncü olan isimler yarınlarımıza yol gösterici olup, ülkemizi ileri taşımak adına varlıklarını gösterdiler.

Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar, Kadınların meslek olarak gerçekleştirdiği Avukat, doktor, sanatçı, bilim insanı gibi mesleklere sahip olarak gelecekte kadınların sahip olacağı mesleklere yön verdiler. Şimdi hep beraber her meslek grubunda var olan onlardan sonra gelen kadınlar için yol gösteren, liderlik eden kadınlarımıza göz atalım.

Jale İnan – İlk Kadın Arkeolog

Jale inan ilk kadın arkeolog. 1914 yılında doğmuştur. Babası Aziz Ogan’ın izinden giderek arkeolog olmuştur. Uzun yıllar Antalya’da çalışmalar yapmıştır. Perge ve Side antik kentlerinin bulunmasında rol oynamıştır.

Safiye ali – İlk Kadın Doktor

Safiye Ali 1894 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın doktoru ve aynı zamanda tıp alanında eğitim veren ilk kadınıdır. Kadınların tıp eğitimi almasının yasak olduğu bir dünyada hayallerine sarılarak bir ilki gerçekleştir ve doktor oldu. Ülkemizde ilk kadın doktor olarak meslek hayatına başladı. Safiye Ali uluslararası kongrelerde ülkemizi gururla temsil etmiştir.

Süreyya Ağaoğlu – İlk Kadın Avukat

Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar, Türkiye’nin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu, avukat olmak yolunda büyük sorunlar ile karşılaşmıştır. Hukuk fakültesine kadınların alınmadığı bir dönemdedir. Süreyya Hanım bu konuda yardım istemek için Haldun Taner’in de babası olan Selahattin Bey ile görüşür ve hukuk fakültesine girmek istediğini söyler ve oda da kahkahalar yankılanır. Pes etmeyen ve daha sonra yanına arkadaşlarını alıp giden Süreyya Ağaoğlu’na sizi fakülteye alabiliriz cevabı gelir ve avukat olma yolu açılır. Süreyya Ağaoğlu aynı zamanda iyi bir kadın hakları savunucusudur.

Sadiye Hanım – İlk Kadın Belediye Başkanı

Cumhuriyetin kadın erkek eşitliği üzerine getirdiği birbirinden değerli ve öncü kabul edilebilecek 1930 yılında yürürlüğe giren belediye seçimlerinde kadınlarında seçme ve seçilme hakkı kazanmasından sonra Sadiye Hanım Artvin’in Yusufeli ilçesinde Kılıçkaya beldesinde başkan adayı oldu ve seçildi.

Bedriye Tahir Gökmen – İlk Kadın Pilot

Bedriye Tahir, memurluk yaptığı yıllarda Vecihi Hürkuş uçuş okulunda pilotluk eğitimi aldı. Kendisine Gökmen lakabı takıldı. Gökmen bacı diye çağrılırdı. Soyadı kanunun çıkması ile Kendisine gökmen soyadını aldı ve Bedriye Tahir Gökmen oldu. Pilotlukta o dönemde çok sorunluydu ve Bedriye Tahir Gökmen çok fazla sorunlarla karşılaştı ve en sonunda bu durum işinden kovulmaya kadar gitti.

Lale Orta – İlk Kadın Hakem

Kadın futboldan ne anlar sözüne tepki olarak doğan kadın Lale Orta. Futbolun sadece erkeklerin oynadığı bir oyun olarak görmek yerine spor olarak görmüş ve kadınlarda oynayabilir diyerek bu konuda büyük emekler vermiş bir insandır. 30 kişilik hakemlik kursunda 29 erkeği geride bırakarak bu işe ne kadar gönülden hakim olduğunu göstermiştir. Onun ile beraber bitiren erkekler maç yönetirken kendisine maç verilmiyormuş ve bu yüzden Merkez Hakem Kurulunun önüne çıkıp hakkını aramış ve başarılı olmuş. İlk maçı Galatasaray – Sarıyer maçını yönetmek olmuş. Erkek hakemlerin bile aklından geçirmediği bir ilki daha gerçekleştirmiş ve 1995 yılında FİFA kokarttı almıştır. 2002 yılında ‘Yılın Futbol Adamı’ ödülüne sahip olmuştur.

Semiha Berksoy – İlk Kadın Opera Sanatçısı

1910 yılında İstanbul’da doğan ilk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy. İstanbul Üniversitesi güzel sanatlar akademisi bölümünden mezun oldu. İstanbul Şehir Tiyatrosunda asıl ününe kavuştu. Çeşitli gösterilerde boy gösterdi. Türkiye ve Avrupa da önemli işlere imza attı. 1961 yılından sonra Türkiye ve Avrupa’da birçok sergi açtı. 1998 yılında devler sanatçısı unvanını kazandı.

Semiha Es – İlk Kadın Fotoğrafçı

1912 yılında İstanbul’da doğan Semiha Es Türkiye’nin ilk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçısıdır. 50 yıl savaş ve gezi fotoğrafçılığı yapmıştır. Eşi Hikmet Feridun Es ile beraber dünyayı gezmiştir. Eşiyle beraber gittiği Kore de yaptığı çekimler ona dünyanın ilk kadın savaş fotoğrafçısı unvanını kazandırmıştır. Daha sonra Vietnam ve Ruanda’da yaşanan savaşlara da tanıklık etmiştir. Doğduğu şehir olan İstanbul’da 100 yaşında vefat etmiştir.

Afife jale – İlk Kadın Tiyatrocu

Tiyatroya gönülden bağlı olan ve hayallerini yaşamak için elinden geleni ardına koymayan öncü, lider bir kadın Afife jale. 1902 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. Tiyatronun kadınlara yasak olduğu dönemde 1918 yılında Darülbedayi tiyatro kursuna girdi. Bu kursta sadece kadınlara yönelik oyun onayacak kadınlar aranıyordu. Sınavı kazanan 5 kadından biriydi ve diğer arkadaşları sahneye çıkamayacaklarını düşündükleri için 3 arkadaşı kursu bıraktılar. Afife Jale pes etmedi ve devam etti. Hüseyin Suat’ın yamalar oyununda bir oyuncu son dakika kadrodan çıkınca yerine afife geçti ve Jale takma adıyla sahnede şov yaptı. Adının yanına kullandığı takma adı da ekleyerek Afife Jale olmuştu.

Leyla Aytaman – İlk Kadın Vali

1944 doğumlu olan Leyla Aytaman İlk Kadın Valimizdir. 1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği yapmıştır. Muğla’da çevrenin gelişmesinden tutunda üniversitesinin kurulmasına kadar birçok konuda öncülük etmiştir. Daha önceki yıllarında üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaları mevcuttur. Valilik döneminde yaşadığı anılarını, ‘iğneli koltukta dört buçuk yıl’ adlı kitabında paylaşmıştır.

Türkiye’de ilkleri başaran kadınlar, bugün sizlere Cumhuriyet tarihimize tutan, gelecek adına yol gösterici olan kadınlarımızın bir kısmını paylaştık. Umuyoruz ki bu konuda daha nice ilklere imza atacak olan kadınlarımız çıkar. Ülkemizi geliştirecek nice ilklere imza atacak başarılı kadınlarımızı görmek umuduyla..

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Türkiye’de Kadın Olmak

Read Next

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?