1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı

1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı

1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı

1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı dünya çapında kutlamalara sahne olan işçilerin ve emekçilerin bayramıdır. İşçilerin birlik, beraberlik ve haksızlıklara karşı mücadele günüdür. İşçinin emeğinin hakkının verilmesi, işçinin sömürülmemesi, haklarının korunması yolunda ortaya çıkmış bir bayramdır.

1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı dünya üzerinde pek çok ülkede kutlanmaktadır.

1 Mayıs tarihçesi

İlk kez 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde inşaat işçilerinin günlük 8 saat çalışma talebiyle ortaya çıktı.

1 Mayıs 1886 yılında Amerika’da işçi sendikaları konfederasyonu günlük 12 saat haftada 6 gün olan çalışma şartlarını protesto etmek için iş bıraktılar. Amerika’da yapılan bu eyleme 500,000 işçi katıldı. Siyah ve beyazların renklerinden dolayı birbirleriyle sorunlar yaşadığı dönemlerde birlikte bu eyleme destek verdiler. Beraber yürüyüşler düzenledir. Birlikte yaşama sorunlarına ve önyargılarını o dönemde aşmayı başardılar.

Gösteriler 1 Mayıs itibariyle durmadı devam etti ve 4 Mayısta kanlı Haymarket olayı yaşandı. Yasal baskılar ile bu eylemlerin tekrarlanması engellendi. 1889 yılında toplanan ikinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisi 1 Mayıs gününün tüm dünyada ‘birlik, mücadele ve dayanışma günü’ olarak kutlanması idi. Bu öneri kabul edildi. Bu sayede ikinci gösteri 1890 yılında yapıldı.

Bu gelişmeler ışında dünya üzerinde 8 saat çalışma hakkı bütün işçilere tanınmış ve birçok ülkede kabul görmüştür.

Ülkemizde 1 Mayıs

1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı

Ülkemizde ilk kez 1923 yılında resmi bayram olarak kutlanmıştır. 2008 yılında ‘emek ve dayanışma günü’ olarak kutlanmasına karar verildi. 2009 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasa ile 1 Mayıs günü resmi tatil ilan edilmiştir.

1976 yılında geniş katılımla birlikte Taksim’de devrimci işçi sendikaları konfederasyonu tarafından yapıldı.

Bundan sonraki yıl 1977 yılında yine taksim’de toplanan yaklaşık 500.000 işçi ile bayram için toplanıldı. Fakat bu sene göstericilerin üzerine ateş açıldı. İzdiham oluştu. 34 kişi burada hayatını kaybetti. 1977 yılının 1 Mayıs günü kayıtlara Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

Bu zamandan ve olaylardan sonra taksim’de yeniden kutlama yapılmak istendi fakat her sene yapılmadı. 2007 yılında sendikalar kutlamak istedi fakat polis müdahale etti. Valiliğin yaptığı açıklamalara göre 580 kişi gözaltına alındı.  2010 yılında taksimde 1 mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlamalarına izin verildi. Yaklaşık 140.000 kişi katıldı.

1 Mayıs emek ve dayanışma günü bütün dünyadaki ve ülkemizde işçi ve emekçi kardeşlerimiz için kutlu olsun. Sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Read Next

Kirpik Uzatma Yöntemleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?