23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920, Türkiye’de Birinci Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Millet olarak egemenliğimizi ilan ettiğimiz tarihtir.

Meclis açıldıktan tam 4 yıl sonra 23 Nisan 1924 yılında 23 Nisan bayram olarak kutlanmaya karar verilmiştir. Yıllar sonra 23 Nisan 1929 yılında Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. İlk kez 1929 yılında çocuk bayramı olarak kutlanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi bayramımızdır.

1979 yılında Birleşmiş Milletlerin bu yılı dünya çocuk yılı olarak kabul etmesinin ardından TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk bayramı ismini verdiği projesinin başlatarak bu bayramı dünya çapında bir bayram olarak kutlanmaya başlanması sağlamış ve uluslararası noktada önemli bir adım atılmış ve bu bayrama 5 ülke katılmıştır. Günümüzde her yıl kırkın üzerinde ülkeden çocukların katılımı ile uluslararası bir çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. Dünya üzerinde çocuklara bir bayramı armağan eden ilk ve tek lider Atatürk ve ilk ve tek ülke olarak Türkiye yer almaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Kutlamaları

Atatürk tarafından 1933 yılında başlayan çocukları makama davet etme geleneği günümüzde de devam eden bir gelenek haline gelmiştir.

Milletimizin gönlünde, bağımsızlığımızın net bir ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurdumuzda ve yurt dışında çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. 23 Nisan ulusal birliğimizin kenetlenmemizin bir temsilidir.

Büyük Önder Atatürk’ün bu günü çocuklara armağan edişi ülkenin geleceğine olan inancı ve güveni ile tam bağlantılıdır. Gururlarla dolu tarihimizi miras bıraktığımız geleceğimize çocuklarımıza sevgisini bu bayram ile gösterin ulu önder, bu şanlı tarihin öğretilmesi anlatılması ve devletimizin devamı olan neslimizin bu bilinç ile yetişmesi için 23 Nisan önemli bir değerdir.A

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu sene 99. yılını kutluyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bütün çocuklarımızın ve bu bayramı kutlamaktan mutlu olan ulusumuzun bayramı kutlu olsun.

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?