Anneler Günü Ne Zaman?

anneler günü hediyesi

anneler günü

Dünyanın her yerinde farklı zamanlarda anneler günü kutlanmaktadır. Türkiye’de anneler günü ne zaman olacağı merak ediliyor. Türkiye’de annelerin günü ne zaman kutlanır? Anneler günü hangi güne denk geliyor? Anneler gününde ne hediyesi alınır ? Anneler gününde ucuz hediye nereden alınır? Gibi sorular sorulmaktadır.

Dünyada Anneler İçin Kutlama Günü

Dünyada her ülke farklı tarihlerde annelerin gününü kutlamaktadır. Rusya kasım ayının son günü kutlar. Arjantin ekim ayının üçüncü haftası kutlar. Çin 21 Nisanda kutlamaktadır. Norveç şubatın ikinci Pazar gününde kutlar. Arap ülkeleri 21 Mart ekinoksunda bu günün kutlamasını yapar. Amerika mayısın ikinci haftası Pazar günü annelerimizin günü olarak kutlamaları yapmaktadır.

Anneler Günü Ne Zaman?

anneler günü ne zaman kutlanır

Türkiye’de her yıl mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.  Bu yıl 12 Mayıs Pazar günü kutlanacaktır. Her biri birbirinden güzel hediyeler ile annelerimizin yüzlerini güldüreceğiz. Ayrıca sadece hediye değil bir öpücük bile anneleri mutlu etmeye yeter lütfen bunu unutmayın.

Tarihçesi

Tarihte ilk kutlaması Antik Yunan dönemindedir. Tanrıların anası Rhea için düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırılmaktadır.

1600’lü yıllarda İngiltere’de Anneler pazarı diye kutlanan bir gün vardı. Paskalyadan 40 gün kadar önce kutlanır ve bütün anneler o gün mutlu edilirdi.

Amerikalı Anna Jarvis annesini çok seviyordu. Annesinin ölümü üzerinde çok üzüntülü bir hal aldı. Bu durumdan çıkış yolunun annesini anmak olacağına karar verdi. 1908 yılında bütün arkadaşlarını çağırarak annesi için bir kutlama düzenledi. Daha sonra her yıl annelerini anmaları gerektiğine ve bunun için toplanmalarına karar verdiler.

Anna Jarvis’in başlattığı kampanya ülke çapında değer görünce bu gün bütün ülkede kutlanmaya başladı.

Bu kutlama hızlı bir şekilde büyüdü ve ABD kongresinde 1914 yılında alınan karar ile ülke çapında ‘annelerin günü’ olarak kutlanmasına karar verildi.

Anneler Günü Hediyesi

Dünyanın her neresinde olursa olsun bütün annelerin günü kutlu ve mutlu olsun. Annelerimizin değerini, kıymetini ne kadar iyi bilirsek, bugünden onlara hak ettiği değer ve kıymeti gösterirsek, biz o yaşlara geldiğimiz zaman bu günleri hatırlayıp daha mutlu ve huzurlu olabiliriz. Unutmayın bir öpücük birçok pahalı hediyeden daha üstündür. Annelerinizi üzmeyin. Sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Gelmiş Geçmiş En iyi 10 Yabancı Dizi

Read Next

Epidural Doğum Nedir? Ağrısız Doğum Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?