Cemre Düşmesi Nedir? Cemre Ne Zaman Düşer?

cemre ne zaman düşer? cemre nedir?

cemre ne zaman düşer? cemre nedir?

CEMRE DÜŞMESİ

#cemre #bahar #hava #su #toprak

Cemre düşmesi nedir? Arapça kökenli bir kelime olan ‘Cemre’ nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığının artması olarak bilinir. Cemre’nin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya suya ve toprağa sırasıyla düştüğünü inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava su ve toprak ısınır.

Halk arasında Cemre düşmesi nedir sorusuna ve cevabına ulaşırken aynı zamanda bununla birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır bu bilgilere de sahip oluruz. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ise ‘cemreviye’ denilmektedir.

CEMRELER NE ZAMAN, NEREYE DÜŞER?

CEMRE DÜŞMESİ

Cemre düşmesi nedir? 2019’da İlk cemre ne zaman düşecek nereye düşecek hepimiz tarafından büyük merak konusu oluyor. Ülkemizde mevsimlerin ve özellikle kış aylarının mevsim normallerinin üzerinde yaşanması nedeniyle cemre düşmesinin ne zaman olacağı merak ediliyor. Cemre’nin düşmesi ile hava kırılır ve havalar ısınmaya başlar. İlk cemre havaya düşer sonra suya ve son olarak toprağa düşer. Böylelikle havaları artık ısınmaya başlar ve yaz mevsimi için hazırlıklar başlar. Peki, 2019’da ilk cemre ne zaman düşer bu yıl ne zaman düşecek işte ayrıntılar.

  • İlk Cemre’nin 19-20 şubatta düşmesi bekleniyor.
  • 2. Cemre 26-27 Şubat’ta suya düşer.
  • 3.Cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşer.

 Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesini müjdelemiş olur.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Organize İşler Sazan Sarmalı

Read Next

Türkiye’nin Tarihine Işık Tutan 7 Harikası

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?