Çocuklarda alerji belirtileri nelerdir?

Çocuklarda Alerji Belirtileri

#alerji #cocukgelisimi #cocuk #alerjibelirtileri

Bağışıklık sistemi vücudumuzu zararlı maddelerden koruyarak vücudun işlevinin doğal bir şekilde devam edebilmesini sağlar. Bazı durumlarda vücuda giren zararlı maddeler bağışıklık sistemi tarafından engellenemez ve vücudumuz bu zararlı maddelere alışkın olmadığında tepki gösterir. Bu tepki iştahsızlık vücutta oluşan şişlik ve kızarıklık olarak kendini gösterir.

Alerji durumu çocuklar da üst ve alt solunum yolarına etki edere hapşırma, boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük ve gözde sulanma olarak kendini iyiden iyiye belli edebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında uzman hekime başvurmak en yararlı yolların başında gelmektedir. Bu durumun ilerlemesi ve kendini göstermesi çocukların günlük yaşantısını etkileyerek okuldan uzaklaşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Alerji durumunda dikkat edilmesi gerekenler

  • Çocuklara yünlü giysiler giydirmekten kaçınmalı.
  • Çocuğunuzun alerji olduğundan emin olduysanız evdeki nem oranını ayarlayın. Evinizin nem oranının %50’nin altında olması gerekmektedir.
  • Çocuğun toza alerjisi bulunuyorsa mutlaka ev temizliğinde çocuğunuzun evde olmamasına dikkat edin. Sık sık halılarınızı çırparak çocuğunuzun toza maruz kalmamasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun odasında gereksiz eşya bulundurmayın. Ne kadar eşya o kadar toz birikecek yer demek. Mutlaka düzenli olarak toz almaya dikkat edin.

Hangi uzman doktora gitmek gerekir?

Çocuklarda görülen alerjik reaksiyonlar için ebeveynler çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu reaksiyonlardan kurtulmak için başvurulan yöntemlerden istenilen sonuçlar alınmadığında mutlaka bir alerji uzmanından destek alınmalıdır.

Alerjiyi teşhis etmede kullanılan yöntemler nelerdir?

Çocuklarda alerji belirtileri tanısı koyabilmek adına kan ve cilt testleri kullanılmaktadır. Kan testleri yapılarak hastanın alerjik reaksiyonunun bulunup bulunmadığı saptanabilmektedir. İlerleyen teknoloji ile birlikte yakından takip edilebilen hastalara özelleşmiş testler uygulanarak alerjik durumun artması ortadan kaldırılarak erken tedavi uygulanabilmekte. Hastalığı kontrol altına almak mümkün yapmanız gereken önlemlerinizi alarak uzman bir doktora başvurmak.

Yazar: Joker

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?