Aşırı Korumacı Ebeveynlik

Aşırı Korumacı Ebeveynlik

Ebeveynlerin en büyük problemlerinden biriside aşırı korumacı bir tutum sergilemektir. Aşırı korumacı ebeveynlik daha bebek anne karnında iken başlar. Beslenmeden dinlenmeye kadar birçok konu anne ve baba adaylarının çok fazla evham yaptığı konuların başında gelir. Bebek dünyaya geldikten sonra da aşırı korumacı ebeveynlik devam eder. Hatta bu davranışlar bebek dünyaya geldikten sonra daha da artar. Anne ve babanın aşırı korumacı tutum sergilemesi hem kendilerine hem de çocuğa zarar verir. Hatta bazı durumlarda bu aşırıya kaçan tutum anne ve babaların diğer insanlarla da sorun yaşamasına neden olabilir. Aşırı korumacı ebeveynlik anneanne, babaanne gibi çocukla diğer kişilere göre daha fazla ilgilenen bireylerle bile sorun yaşanmasına neden olur.

Aşırı Korumacı Ebeveynliğin Zararları

Aşırı korumacı ebeveynlik oldukça zararlı bir davranış şeklidir. Her anne baba çocuğunu korumak ister. Çocuğunu bütün kötülüklerden korumak ister. Fakat aşırı korumacı bir ebeveyn olmak çocuğa da büyük zarar verir. Çocuğun yaşayacağı en büyük zorluk kendi başının çaresine bakamamak olur. Aşırı korumacı ebeveyn çocuğun önündeki bütün engelleri kaldırarak çocuğun karşısına çıkacak bir engel karşısında nasıl davranması gerektiğini bilememesine neden olur. Aşırı korumacı ebeveynlik çocuğun özgüvenini yerle bir eder. Çocuk asla kendisini savunamaz. Çünkü bugüne kadar ebeveynleri buna fırsat vermemiştir. Arkadaşları ile iletişim kuramayan ve sürekli sorun yaşayan bir çocuk ortaya çıkar. Çünkü aşırı korumacı ebeveyn çocuğun iletişim kurmasına bile izin vermemiştir.

Ebeveynleri tarafından aşırı korunan çocukların sosyal kişilikleri gelişmez. Ebeveynlerin bu tutumu çevredeki insanların da çocuktan uzaklaşmasına neden olur. Kimse tarafından ilgi görmez ve zamanla bunalım içerisine girer. Bu nedenle çocuklar uzaktan kontrol edilmeli fakat asla aşırı korumacı bir tutum ile baskı altına alınmamalıdır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

2019 Kışının Yeni Starı Pelerin

Read Next

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?