Bebeklerde Büyüme Atağı Evreleri

Anneler ve babalar 9 ay boyunca o eşsiz anın gelmesini ve bebeklerini kucaklarına almayı sabırsızlıkla beklerler. Günler geçmek bilmez ve sonunda o gün gelir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren hem sizler hem de bebekler için uzun bir serüven başlar. Kimi zaman çok zorlu ve yorucu kimi zamanda mutluluğun en üst seviyeye ulaştığı bu serüvende anne ve babaların en çok korktuğu şey büyüme ataklarıdır. Peki nedir bu Bebeklerde Büyüme Atağı?

Bebeklerde Büyüme Atağı

Bebeklerde Büyüme Atağı Nedir?

Büyüme atağı, bebeklerin dönem dönem yaşadıkları zorlu ve sıkıntılı bir süreçtir. Bebeklerin belki de en çok huysuzlandığı dönemlerden birisidir. Her ne kadar huysuzlansalar da çok zorluda olsa bu haftalar bebeklerin gelişimi için muhteşem haftalardır. Bu atak haftalarında gözle görülen ve belirgin değişiklikler meydana gelir.

Her ne kadar zorlu bir süreç olsa da bu haftalarda yaşanan sıçramalar anne ve babalar için oldukça keyif verici olacaktır. Bu haftalarda bebeğinizin artık size gülümsediğini, kolunun üzerine dönmeye başladığını hatta sırt üstü konumdan yüz üstü pozisyona tek başına geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Emekleme ve yürüme gibi gelişmelerde yine bu dönemler sonunda gerçekleşir.

Büyüme Atağı Hangi Haftalarda Olur?

Bebeklerde büyüme atağı daha çok bebekliğin ilk 1 yılında gerçekleşir. Daha sonraki dönemlerde yaşanan bu durumlar farklı isimler ile adlandırılır. Bebekliğin ilk yılında gerçekleşen büyüme atakları belirli haftalara denk gelmektedir. Her bebekte birebir aynı olmasa genel olarak aynı haftalara rastlar. Bu haftalar; 2., 3. ve 6. haftalar ile 3 ve 6 aylık dönemlerde daha çok görülür.

Büyüme Atağı Belirtileri Nelerdir?

  • Daha net görmeye ve sesleri daha net algılamaya başlarlar.
  • Bol miktarda gazları ve bu nedenle sancıları vardır.
  • Hareketli ve renkli cisimler dikkatlerini çekmeye başlar.
  • Ellerini ve kollarını fark ederek incelemeye başlarlar.
  • Farklı sesler çıkarmaya ve çığlıklar atmaya başlarlar.
  • Dönme, sürünme, emekleme ve yürüme gibi ciddi gelişmeler gösterirler.
  • Ya aşırı emmek isterler ya da hiç emmek istemezler.
  • Duyular daha da gelişmiştir.
  • Yabancıları ayırt edebilirler.

Bunlarla birlikte sayılabilecek daha birçok belirti vardır. Fakat en belirgin olan büyüme atağı belirtileri bunlardır.

Sevgiyle kalın.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?